Co je nutné vědět o zdravém slunění

Opalování

Letní slunce již pálí ostošest, a proto vyzývá k slunění. Na opalování není nic špatného, musí se však dodržovat zásady, aby toto opalování bylo zdravé a efektivní. Dnes si pár pravidel řekneme. Pojďme na to!

Délka opalování

Po jaké době se již kůže může spálit? Závisí to na více věcech. Nejklíčovějším faktorem je rozřazení typů kůže do fototypů I – IV. U prvního fototypu je schopna se kůže sama chránit (a tedy nespálit) po dobu 5-10 minut. Druhý fototyp toto dokáže 10-20 minut. Fototyp III pak až 30 minut. Poslední fototyp se dokáže před slunečním zářením chránit, aniž by se nespálil až 40 minut. Samotné opalování může být i delší, je však potřeba přidat další formy ochrany, než je jen „sebeobrana“ kůže samotné. Jiné je to u lidí tmavé pleti. Černoši jsou totiž fototyp VI. Jejich kůže se nemůže nikdy sama spálit, je na to uzpůsobená.

Jak dlouho se opalovat abychom získali potřebný vitamín D

Vitamín D, jak je známo, přijímá člověk zejména ze slunečního záření. Jak dlouho potřebuje člověk být vystaven slunečnímu záření, aby přijal potřebnou denní dávku tohoto vitamínu? Samozřejmě, že doby se mohou lišit na klimatu, geografické poloze, počasí i dalších faktorech. Obecně však lze říct, že po vystavení vaší tváře a paží po dobu 10-15 minut, tělo získává potřebnou denní dávku vitamínu D.

Jak pokožku chránit

První by si měla vaše kůže na slunce zvykat. Choďte se tedy opalovat jen na krátké úseky, poté po přizpůsobení kůže můžete intervaly zvyšovat. Mezi další nástroje, jak dlouhodobě zlepšovat obranyschopnost vaší pokožky před slunečními paprsky, je konzumace doplňků stravy s betakarotenem. To se vyplatí zejména u lidí s nejsvětlejší a nejnáchylnější kůží. Při každém opalováním je pak potřeba se namazat opalovacím krémem, přičemž jejich ochranný faktore má odpovídat vaší kůži.

 

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.