Chrápání je nepříjemné. Někdy je také důvodem k návštěvě lékaře

Chrápat

Chrápání je poměrně běžným problémem, který postihuje především muže. Mohou se vyskytovat jen občas, nebo každý večer. Chrápání vzniká tím, že se vzduch při nádechu a výdechu tlačí prostorem, který je mu malý. Musí tedy procházet v oblasti měkkých tkání, které snadno rozvibruje. A právě tyto vibrace jsou zdrojem oněch nepříjemných zvuků. Kdy je čas navštívit kvůli chrápání lékaře?

Chrápání je běžné

Chrápáním trpí až 45 % populace. Může dosáhnout hlasitosti až 90 decibelů. Chrápání negativně ovlivňuje jak osobu, která chrápe, tak také jejího partnera. Pro oba totiž může znamenat nekvalitní spánek, kvůli čemuž se druhý den mohou obě osoby cítit unavené. Dále pak může dojít k potížím s usínáním v důsledku zvuků chrápání. Osoby při chrápání mohou dokonce zaznamenat zástavu srdce, a to na dobu i několika sekund.

Spát

Foto: Pexels

Epizodické chrápání

Jedná se o chrápání, které není pravidelné, ale vyskytuje se v důsledku určitého zdravotního stavu. Někteří lidé například chrápou v případě, že mají infekce horních cest dýchacích, po alkoholu, kouření či nesprávná poloha hlavy při spánku. Chrápání, které přichází každý večer, je způsobeno trvalejšími faktory, jako je obezita, odchylka nosní přepážky, hyperplazie mandlí, nosní polypy či chronická sinusitida.

S chrápáním k lékaři

Mnoho lidí si klade otázku, zda je vhodné chrápání konzultovat s lékařem. Pokud se bojíte, že je způsobena například anatomickými vadami nebo jinými nemocemi, vyplatí se zajít za odborníkem. Testy pomohou najít příčinu a vybrat vhodnou léčbu. Někdy je řešením operace. Pokud vaše dítě chrápe bezdůvodně (nemá rýmu ani infekci horních cest dýchacích), pak je to důvodem návštěvy u lékaře. Obecně platí, že pokud vám chrápání způsobuje nějaké další potíže, jako je sucho v ústech, probouzení, apnoe a dušnost po probuzení, je třeba navštívit lékaře.

Důsledky chrápání na lidské zdraví

Pacient, který chrápe, může zaznamenat hned několik zdravotní obtíží snižujících kvalitu jeho života. Patří sem únava, podrážděnost, ospalost, problémy s koncentrací a snížené libido. Neléčená spánková apnoe, při které se u chrápání zastaví dýchání až na 10 sekund, může způsobit infarkt, mrtvici, vysoký krevní tlak, depresi či dokonce náhlou smrt.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-chrapiesz-podczas-snu-sprawdz-kiedy-wybrac-sie-do-lekarza,nId,6628047

https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/chrapani-priciny-priznaky-a-jak-se-ho-zbavit/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2442412/

Foto: Pexels