Záda: Kvůli čemu všemu vás mohou bolet a proč nepřestanou

Bolest zad

Jedná se především o velmi časté problémy, jako jsou nevhodné sporty, přetěžující fyzická práce, špatné sezení, nevhodná obuv nebo váha. Ve skutečnosti jsou to pravidelné aktivity, které provádíme bezmyšlenkovitě a rutinně každý den, které nám škodí nejvíce, aniž bychom na to skutečně mysleli.

Jak si můžete udržet zdravou páteř a klouby

V případě, že potřebujete skoncovat se svými problémy ovlivňujícími vaši páteř a klouby, je na čase začít se řídit jednoduchými pravidly, která zaručeně povedou k progresi vašich potíží:  

  • Myslete na svou obuv

Vysoké podpatky mohou být na nohou hezké, ale i ony s sebou přinášejí různá úskalí. Dávají tělu vadnou pózu a více zatěžují klouby, svaly, šlachy a chodidla. Nosit sportovní obuv po celý den také není rozumné. Ideální je nahradit obuv shodnou s účelem a přiklonit se k širokému podpatku vysokému přibližně 4 cm. Vybírejte si z široké nabídky pohodlných bot bez podpatku, které podporují zdravou chůzi a postoj.

  • Udržujte se v pohybu

V případě, že vám cvičení dosud nic neříkalo, je nyní čas to změnit. Je to často proto, že lidé, kteří odmítají cvičit, se postupně setkávají s ochabováním svalů a zkracováním šlach a vazů. Výběr správného sportu je navíc nezbytný pro udržení strategického odstupu od nadměrného zatěžování pohybového aparátu.

  • Sledujte svou hmotnost

Není žádnou novinkou, že kila navíc zatěžují tělo a způsobují mu bolesti kloubů a páteře. Stejně tak nízká váha v tomto bodě způsobuje nedostatečnou tvorbu hormonů a nedostatečný vývoj kostry. Optimální je proto střední cesta. Profesionální odborníci na výživu vám poradí, jaké ideální váhy se dobrat a udržovat ji.

  • Naučte se sedět správně

Jelikož většina z nás tráví poměrně velkou část dne vsedě, je velmi důležité, abychom nade vší pochybnost seděli správně. Při správném sezení by měla být kolena pokrčena ve správných bodech a celá plocha zad by měla spočívat na opěradle židle. Pokud sedíte u počítače, ujistěte se, že máte obrazovku rovně před očima. Patnáctiminutová přestávka každé dvě hodiny může být skvělou příležitostí k protáhnutí se.

  • Nezapomínejme ani na jídelníček

Pro vhodné jídlo s dostatkem všech vitamínů, minerálů a doplňků je navíc velmi důležité dodržovat určitá pravidla. Dostatečný příjem vápníku, hořčíku a dalších minerálů, které jsou součástí vývoje kostních minerálů, je životně důležitý. Bohatým zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, stejně jako brokolice a mák. Užívat kolagen ve formě kolagenních peptidů je užitečné, protože urychlují tvorbu kostního kolagenu, na který se vážou minerály v kostech.

Bolest zad 2
Foto: Pixabay

V pokročilejších fázích léčby pohybového aparátu by tyto přípravky měly být součástí komplexní léčby, protože zaručují správnou výživu a obnovu poškozených kloubních a páteřních tkání. Vhodné je používání doplňků stravy, které posilují a zvyšují tvorbu kloubního kolagenu. Ten je často základem pro kvalitu chrupavek, meziobratlových destiček a kloubních tkání.

  • I pitný režim udělá své

Nikdy nezanedbávejte doplňování tekutin. Naše tělo je ze 60 % tvořeno vodou, která je důležitá pro chrupavky a meziobratlové ploténky. Je dobré vypít přibližně 0,03 litru vody na 1 kg hmotnosti denně. Ale je to spíše individuální…

  • Snažte se spát dobře a dostatečně dlouho

Odpočinek je třeba si co nejvíce užívat, aby duše v rámci spánku nabrala energii, která živí tělo během dne. Proto je důležitá kvalitní matrace na spaní a vhodný polštář pod hlavu nebo podložka pod krk, třeba naplněný pohankovými slupkami. Při odpočinku je navíc životně důležité, aby byla páteř podložena v krčním ohybu.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538173/, https://www.mayo.edu/research/clinical-trials/diseases-conditions/back-pain/

Náhledové foto: Pixabay