Který druh antikoncepce je nejhorší pro vaši pleť? Ne každá je proti akné

Antikoncepce

Obecně se má za to, že hormonální antikoncepce dokáže vylepšit vzhled pokožky a bojovat proti akné. Nemusí to ale být vždycky pravda. Každý druh antikoncepce může působit na různé osoby odlišným způsobem. Zaznamenaly to samotné uživatelky, jejichž dotazy se staly podnětem k tomu, aby se tím začali zabývat i odborníci. A jaké jsou jejich výsledky?

Antikoncepce škodí i neškodí

Ukázalo se, že ženy, které používají vaginální kroužky a kombinovanou perorální antikoncepci, dosáhly lepšího vzhledu pokožky. Jejich akné bylo zmírněno, u některých dokonce zcela vyléčeno. Naopak ženy, které používají jako antikoncepci injekce či nitroděložní tělíska, zaznamenaly zhoršení stavu akné. Důvodem je podle všeho to, že tato skupina antikoncepčních pomůcek obsahuje pouze androgenní progestiny, zatímco ostatní jsou vyváženy estrogenem.

Druhy antikoncepce

Foto: Pexels

Antikoncepce proti akné

Někdy lékaři dokonce předepisují antikoncepci jako lék na akné. Pravdou je, že některé značky mohou být v boji proti akné účinnější, než jiné. Záleží zejména na typu progestinu. Ten má totiž největší dopad na akné kvůli tomu, jak hormon interagují s testosteronovými receptory v těle. Dobré účinnosti dosahují také pilulky s obsahem norgestimátu a následně ty s desogestrelem. Nicméně stále ještě je zapotřebí dalších výzkumů, aby se rozhodlo o tom, který druh antikoncepce je na pleť nejlepší a který naopak nejvíce škodí.

Antikoncepce je proti početí

Nezapomínejme, že antikoncepční pilulky byly navrženy především jako ochrana před nechtěným těhotenstvím. Pokud je chcete používat za jiným účelem, jako je například odstranění akné nebo snížení jeho výskytu, není to obecně doporučováno. Antikoncepce umí zmírnit také bolestivou nebo příliš silnou menstruaci. Vždy je ale dobré poradit se s těmito problémy nejprve s lékařem.

Zdroje info:

https://www.womenshealthmag.com/beauty/a19974975/birth-control-acne/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5419026/

Foto: Pexels