Proč se nemůžeme zbavit akné? Způsobujeme si ho možná sami

akné

Onemocnění kůže se čas od času objeví na kůži každého z nás. Často je to proto, že kůže vylučuje příliš mnoho kožního mazu, který vytváří nežádoucí pupínky. S kožními pupínky bojují především mladí lidé, ale ať je to jakkoli, problém může ovlivnit všechny věkové skupiny. Představíme vám nejčastější příčiny akné a poradíme vám, jak se ho úspěšně zbavit.

Za vším se něco skrývá

Nejčastější příčinou kožních výronů je podráždění mazových orgánů. Tyto orgány jsou zodpovědné za tvorbu kožního mazu, ale pokud je jejich činnost ztížena, mohou ho vytvářet až příliš mnoho. V každém případě to může být způsobeno různými proměnnými. Jejich pochopení je klíčem k vhodné léčbě.

Jaké jsou příčiny?

  •       hormonální změny (dospívání, těhotenství a menopauza)
  •       velký stres
  •       špatná imunita
  •       nevhodné kosmetické přípravky
  •       Strava

V každém případě těchto pár myslitelných proměnných budete moci stále počítat s případem pravidelné vyrážky na pleti, která závisí na určitém období. Navíc samozřejmě musíme vzít v úvahu, že několik jedinců má pleť náchylnější k vyrážce než ostatní. Zbavit se pupínků u jedinců s touto pletí je problematičtější, ale s dostatečnou trpělivostí je všechno možné.

Dejte na přírodní kosmetiku

Využití vhodné kosmetiky by mělo být prakticky základem. V případě, že nechcete příliš utrácet a máte viditelnou vyrážku jen trochu, vyrobíte si vhodnou pleťovou masku sami. Obzvláště oblíbená je medová maska, která pupínky jen neodstraňuje, ale navíc skvěle vyživuje vaši pleti. Na horší stav pleti navíc můžete smíchat med s jogurtem a vločkami. Průběžně nechávejte masku na přibližně 20 minut účinkovat a následně ji sundejte a obličej omyjte. Vhodné masky najdete i v drogerii.

akné 2
Foto: Pixabay

Bylinky pomohou vždy

Domácí vypěstované bylinky nebo jednotlivé bylinné směsi jsou hojně využívány k léčbě kožní vyrážky a zabrzdit její další vývoj. Dobře známý je čaj z macešky. Ale pomohou i jiné jako je kopřiva, přeslička nebo kořen čekanky a mohou fungovat úplně stejně dobře. Čaj běžně zkonzumujete nebo si jím omyjete postižená místa. Každopádně na těžší případy akné čas od času skutečně nefunguje sama příroda, a tak budete muset hledat možnost, zda není třeba nějaký lék v lékárně, který navíc nabízí položky s antimikrobiálními účinky. Případně jít k dermatologovi nemusí být špatná myšlenka.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2585707/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3080563/

Náhledové foto: Pixabay