Chipsy mohou být návykové! Není to jenom brambora

Chipsy

Chipsy zahrnují v podstatě jen tři suroviny: brambora, sůl, olej. Ovšem ne všechny. Aby byly dostatečně křupavé a co nejchutnější, přidávají do nich někteří výrobci různé látky. A přemýšleli jste někdy o to, kde se vzali brambory stejných tvarů a rozměrů, které do sebe v tubě tak krásně zapadnou? Odpovědí je, že jsou vyrobeny z bramborové dřeně nebo bramborových vloček, aby je bylo možné tvarovat. A v takovém případě nemusí být jejich součástí pouze brambora.

Chipsy a jejich složení

Součástí jednoho balení chipsů jsou nejčastěji brambory, rostlinný palmový olej, paprikové aroma, cukr, fruktóza, sušené podmáslí, cibulový prášek, zvýrazňovač chuti (glutamát sodný, disodné 5′-ribonukleotidy), aromata (včetně kouřového), česnekový prášek, barvivo (paprikový extrakt), karubová guma, regulátor kyselosti (kyselina citronová, kyselina jablečná), sůl. Uf, to je trochu dlouhý seznam, co myslíte? Platí, že čím mají chipsy výraznější chuť, tím více obsahují přísad.

Brambůrky

Foto: Pixabay

Palmový olej v chipsech

Ke smažení se nejčastěji používá právě palmový olej. Jedná se o nejlevnější tuk a také o nejméně kvalitní tuk. Díky němu jsou brambůrky křupavější a mají delší trvanlivost. Bohužel účinky na lidský organismus nejsou příliš pozitivní. Palmový olej může vést k aktivaci zánětlivých procesů v těle, k oslabení imunity, zvyšuje „špatný“ cholesterol a naopak snižuje ten „dobrý“. Ve 100 g chipsů je až 30 g tuku – pro srovnání vepřové koleno má 24 g tuku a koblihy 15 g.

Cukr a sůl v brambůrkách

Cukr je přidán z toho důvodu, že zvyšuje výhřevnost chipsů. Avšak při nadměrné konzumaci vede k nadváze. Jednoduché cukry, které tělo nezpracuje, jsou přeměněny na tuk. Ve 100 g chipsů je obsaženo asi 2,1 g soli. To je více než 40 % povolené denní dávky. Doporučené množství je 5 g soli denně, což odpovídá jedné ploché lžičce. Bohužel většina lidí sní až trojnásobek tohoto množství.

Návykovost chipsů

Nejde o závislost jako takovou. Avšak když si dáte jeden chips, máte chuť dát si další a další. Proč? Může za to prý více faktorů: příjemná tloušťka chipsu, jeho propečení, kompozice koření, tlak čelisti, který vyvineme na jejich pokousání. Navíc slano-sladká chuť způsobuje radost v mozku, a ten pak chce víc a víc. Při trávení chipsů dochází ve střevech k vyloučení opioidních sloučenin, jejichž účinky jsou podobné marihuaně.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/dlaczego-chipsy-uzalezniaja/

https://tvmnews.mt/en/news/study-shows-eating-chips-may-increase-anxiety/

Foto: Pixabay