Čelovka na běhání v tmě: Jaká je nejlepší

Běhání

Pokud běháváte častěji, určitě vám není cizí ani běh potmě nebo v horších světelných podmínkách. V takových situacích přichází na řadu čelovky. Dnes vám poradíme, jak na výběr a koupi takové čelovky na běhání. Jaké parametry jsou důležité a co by měla čelovka splňovat. Tak na nic nečekejme a pojďme na to.

Nejdůležitější vlastnosti čelovek na běhání

Pokud tedy budete vybírat tohoto pomocníka při nočním běhání, určitě sledujte tyto vlastnosti. Těmi jsou světelný tok, hmotnost a celková konstrukce, a nakonec samozřejmě výdrž baterie. Světelný tok je vlastně údaj, kterým se hodnotí síla světla a jeho výkon. Uvádí se v jednotce lumen (lm) s tím, že čím je hodnota vyšší, tím více výkonná čelovka bude. Pro běhání je nejlepší asi varianta okolo 100 lumenů. Dále jde o pohodlnost konstrukce čelovky. Určitě je dobré si ji zkusit a pár metrů se s ní proběhnout. Na vaší hlavě by totiž měla držet a nedělat žádné větší pohyby. Lepší také pro vás bude, když bude čelovka lehčí. Posledním popisovaným parametrem teď bude výdrž baterie. Toto bývá parametr, který rozsekne rozdíly mezi levnějšími svítilnami a těmi kvalitnějšími. U levnějších čelovek časový údaj do vybití svítilny moc neodpovídá, jelikož během vybíjení se výkon snižuje a ke konci používání již stejně nevidíte nic. U kvalitních čelovek je tomu naopak.

Další funkce

Když se stále ještě rozhodujete, je dobré zvážit vedlejší funkce čelovky. Těch je mnoho. Některé umožňují manuální regulaci módů svícení, u dalších se zase vybírá mezi silnějším a ostřejším světlem a rozptýlenějším. Zpravidla se tyto dva styly používají do dálky (ostřejší) a nablízko (ztlumené). Některé také nabízí červené blikavé světlo a některé dokonce inteligentní regulaci intenzity světla.

Tipy na modely

A jakou svítilnu na běhaní tedy pořídit? Nabízíme pár typů, je to však samozřejmě na vás. Prvním je Silva Trail Runner 2 (světelný tok 140 lm, 118 gramů) – přijde vás na 1500 Kč. Druhým představovaným modelem bude Fenix HL21 R3 (světelný tok 97 lm, 58 gramů) – stojí okolo 800 Kč. Posledním je Petzl Tikka+ 170 (170 lm, 115 gramů) – ten vás vyjde na 2000 Kč.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.