Aspirin jako prevence

Aspirin je pro mnohé z nás symbolem léku, který se podává zejména v situacích, kdy se člověk cítí nemocně. Mnozí z nás si myslí, že se může jednat o lék, který je schopen působit bez větších problémů jako jakási prevence proti těm nejzávažnějším onemocněním. Nové studie do jisté míry dokazují, že aspirin dokáže při dlouhodobém užívání maximálně snížit úmrtnost na několik druhů rakoviny. Vše se také odvíjí od konkrétního věku člověka, pohlaví a momentálního stáří. Čím je člověk starší, tím by měl být ochranný účinek vyšší.

Pozitivní vliv aspirinu

Dle některých dřívějších studií má aspirin vynikající preventivní účinky a díky jeho užívání došlo až ke třetinovému snížení celkového počtu případů rakoviny tlustého střeva. Nejnovější studie naznačují, že aspirin může mít podobné účinky i s přihlédnutím k ostatním druhům tohoto nevyléčitelného onemocnění. Které druhy rakoviny jsou tedy díky aspirinu eliminovány?

–          rakovina jícnu, a to až u 60 %

–          rakovina tlustého střeva zhruba u 40 %

–          rakovina plic u 30 %

–          rakovina prostaty přibližně pouze u 10 %

Studie původně zaměřená na infarkt myokardu

Samotná studie byla zaměřena především prevenci infarktu myokardu, nicméně tyto dávky aspirinu se podílely preventivně i na eliminaci rizika rakoviny. Celkový počet testovaných lidí se pohyboval kolem 26 000. Dokázalo se taky, že dlouhodobější užívání aspirinu, tedy v délce trvání alespoň pěti let, výrazně snižuje riziko získání rakoviny.

Aspirin sníží také rizika infarktu a mrtvice

Co se týká samotného pozitivního vlivu aspirinu na lidské zdraví, pak je třeba také zmínit i jeho účinky při prevenci infarktu a mrtvice. Výsledky sice mluví jasně, nicméně i přesto zatím lékaři nedoporučují aspirin jako preventivní tabletku proti těmto hrozícím chorobám. Třeba se v budoucnu ale i této variant dočkáme. Uvidíme…

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.