Amantadin jako možný lék na covid-19

Koronavirus

Amantadin je lék na předpis, o kterém se v souvislosti s onemocněním covid-19 vedou spory. Vědci uvádí, že jako léčba tohoto onemocnění není příliš účinný. Navzdory tomu veřejnost v účinnost léčby tímto lékem věří. Někteří lékaři jej svým pacientům dokonce předepisují „jen pro případ“. Tento lék se dá také koupit prostřednictvím internetu bez předpisu. Vyvolává spoustu emocí. Proč si navzdory vědeckým výzkumům tolik lidí myslí, že může pomoci?

Užívání bez lékařského dozoru

Tento lék byl předepsán mnohem častěji v loňském roce a zarážející je, že také dětským pacientům. Lidé jej ale velmi často užívají samostatně, tedy bez lékařského dohledu. Odhaleny byly i případy, kdy tento lék donesli lidé svým známým do nemocnice bez vědomí lékařů. Amantadin je původně lék pro pacienty s Parkinsonovou nemocí. A tak by to podle odborníků mělo i zůstat. Jakékoli užívání léků na předpis bez vědomí lékaře je totiž rizikové. Zejména u dětí.

Koronavirus

Foto: Pixabay

Nebezpečí tohoto léku

Lékaři tvrdí, že použití tohoto léku na covid-19 je zcela bez jakékoli vědecké opory. Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by mohl lék pomoci – spíše naopak. Jeho užívání může oddálit zahájení vhodné léčby. Někteří pacienti navíc užívají amantadin ve větším, než je doporučené množství. Užívají je také pacienti, u kterých nebyla nemoc covid-19 prokázána. Díky tomu, že je v těle pacientů obsažen amantadin a jeho složky, není někdy možné zahájit správnou léčbu včas. A to se může stát velmi nebezpečné zejména u pacientů, jejichž stav se v rámci covidu náhle zhoršil.

Proč zrovna amantadin

Před asi deseti lety byl amantadin používán k léčbě chřipky. Vzhledem k tomu, že virus chřipky se stal vůči účinným látkám v tomto léku imunní, od jeho používání se odstoupilo. V současné době se jedná o lék, který se podává pacientům s Parkinsonovou chorobou a roztroušenou sklerózou. Polský lékař Włodzimier Bodnar začal tento lék podávat pacientům s covidem a do tří až sedmi dnů došlo ke zlepšení jejich stavu. Avšak u lidí s mírným průběhem covidu-19 došlo ke zlepšení stavu i bez podávání amantadinu. U lidí s těžkým onemocněním byl však lék neúčinný.

Zdroj: https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Leki/Dawkowanie/Amantadyna.-Czy-stosowanie-jej-w-leczeniu-COVID-19-jest-bezpieczne

Foto: Pixabay