Jak dlouho se můžete těšit z výhod zdravé diety? Méně, než byste čekali

Štíhlá

Pokud se začnete stravovat zdravě, brzy na sobě pocítíte celou řadu výhod. Mezi ty nejdůležitější patří to, že jste štíhlejší, cítíte se lépe a může dojít i ke snížení vysokého krevního tlaku. Tyto výsledky ale nemusí být dlouhodobé, jak se ukázalo. Jak dlouho se můžete z těchto přínosů ještě těšit? Odborníci se na to zaměřili a jejich odpověď mnohé z nás překvapí. Obvykle do roka všechny přínosy zmizí. Naše tělo bude opět takové, jako před zdravým stravováním – a vzhledem k přibývajícím rokům může ještě horší.

Počet obézních lidí stoupá

Za posledních 45 let došlo až k trojnásobnému nárůstů obézních lidí. Současně s tímto množstvím se zvyšovaly také produkty, které měly pomoci s hubnutím. V současné době je jich na trhu již nepřeberné množství. Jedná se o doplňky stravy, které pomáhají spalovat tuk, snižovat chuť k jídlu, navozovat pocit sytosti a podobně. Může ale jít také o speciální dietní programy, kdy nám výrobce nabídne speciálně upravené produkty. Z nich si pak připravíte jídlo na celý den.

Dieta

Foto: Pixabay

Pomíjivé účinky

O tom, že věřit „zázračným“ dietám se nedá, se v tomto článku bavit nebudeme. Ať už hubneme s pomocí zázračných produktů nebo s pomocí dobře zvoleného a zdravého jídelníčku, jednomu se nevyhneme. Účinků diety si můžeme užívat jen dočasně. Odborníci se zaměřili zejména na účinky zdravého stravování v oblasti kardiovaskulárního zdraví.

Kardiovaskulární zdraví

Z hlediska kardiovaskulárního zdraví se kontrolovaly takové parametry, jako je hladina krevního tlaku, množství LDL cholesterolu, ale také úbytek hmotnosti. Výzkum měl více než 21 000 respondentů a jejich průměrný věk byl 49 let. Všichni dodržovali nějakou dietu, která byla zaměřena na zdravém stravování (tj. nejednalo se o „zázračné“ druhy diet slibující rychlé váhové úbytky). Největšího úbytku na váhy bylo dosaženo u pacientů, kteří drželi Atkinsonovu a DASH dietu. Všechny diety vedly ke snížení LDL cholesterolu („špatného“), ale ke zvýšení HDL cholesterolu („dobrého“) příliš nepřispěly. U každé z diet došlo ke snížení krevního tlaku.

Účinky diet

Asi po roce od prvních pozitivních účinků diety došlo ale k návratu všech veličin na původní úroveň. Tento stav zaznamenali všichni lidé, kromě těch, kteří drželi středomořskou dietu. I když jejich váhový úbytek nebyl takový, jako v případě některých jiných diet, mohli se těšit z lepšího kardiovaskulárního zdraví. A to po delší dobu.

Zdroj: https://synergiczni.pl/dieta-sport/pozytki-z-diety-znikaja-po-roku

Foto: Pixabay