Syndrom PIMS: na těle svých dětí můžete objevit kožní vyrážku

Covid škola

Vyrážka označovaná jako PIMS může být jedním z postcovidových příznaků, který svědčí o tom, že vaše dítě prodělalo covid. Má spoustu příznaků, které se nemusely projevit současně. To je na tomto syndromu to, co způsobuje jeho obtížnější diagnostiku. Rozvoj PIMS je ale velice rychlý a zejména nejmenší děti může znamenat vážnou hrozbu. Před vznikem covidu toto onemocnění neexistovalo. A ačkoli jsou děti méně náchylné na těžký průběh koronavirového onemocnění, PIMS může být jednou z následných hrozeb.

Kdy se vyrážka vyskytuje?

Poté, co bylo dítě nakaženo covidem, ať už byl průběh jakýkoli (klidně i asymptomatický), asi dva až čtyři týdny poté může vzniknout syndrom PIMS. Jedná se o imunitní reakci těla. Příznaky mohou souviset s trávicím, nervovým, dýchacím, oběhovým i kožním systémem. Zaznamenat tedy můžete takové příznaky, jako jsou bolesti břicha nebo hlavy, bolest v krku, průjem, zvracení, slabost, zvětšené lymfatické uzliny, zánět spojivek a příznaky viditelné na kůži. Ne všechny se vyskytují současně.

Covid

Foto: Pixabay

Jak vypadá vyrážka?

Vyrážka PIMS se může vyskytnout na různých částech dětského tělíčka a může mít odlišný vzhled. Nejčastěji jsou to růžové skvrny, které vypadají jako prsteny. Typické pro tuto vyrážku jsou zejména změny na jazyku, který je zářivě červený s drobnými skvrnkami na povrchu. Někteří vzhled takového jazyku přirovnávají k jahodě. Časté jsou také popraskané rty, které mají také zářivě červenou barvu.

Nepodceňujte PIMS

Pokud máte podezření, že by vaše dítě mohlo tímto symptomem trpět, nevyplácí se otálet. Co nejdříve byste měli navštívit dětského lékaře. Pokud se vaše obava potvrdí, bude třeba dítě hospitalizovat, protože jeho zdravotní stav se může rychle zhoršit. Komplikace, které ho provází, mohou vážně ohrožovat dokonce i život dítěte. Vaše dítě dostane v nemocnici speciální léky.

Zdroj: https://zdrowie.radiozet.pl/Ciaza-i-dziecko/Zdrowie-dziecka/PIMS-wysypka.-Objawy-skorne-ktore-moga-wskazywac-na-PIMS

Foto: Pixabay