Pandikulace: Přirozené svalové kontrakce vedoucí k uvolnění
Pandikulace opravdu nemá nic společného s pandami. Jedná se o zívací reflex, který následuje po určité době nicnedělání. Pandikulace je pevně zakódována v mozku člověka i ostatních savců. Kočky jsou v pandikulaci opravdovými mistry! I co se protahování týče. Tento pohyb připravuje jejich svaly k akci.
Pandikulaci využíváme k úlevě od svalového napětí
Pandikulace je protažení s pohyby rukou a trupu doprovázené zíváním. Je to reflexivní proces, což znamená, že probíhá spontánně, bez vědomého úsilí. Pandikulace se typicky vyskytuje při přechodu mezi stavy bdění a spánku, zvláště při probouzení. Ideálním příkladem je ranní protažení, které vás nabudí ke vstávání z postele.
Primárním cílem je znovunastavení nervů kontrolujících stahy svalů. Uvolňuje svalové napětí, jež se hromadí z důvodu omezeného pohybu. Řada živočichů, od psů po hrochy, se pandikulují. Pokud jste těhotná, je možné, že toto chování pozorujete i u svého plodu! V dospělosti je pandikulace vnímána jako nevhodné chování. Přitom je pro nás tak zdravé a nezbytné!
Co ji spouští?
Co konkrétně tento stav spouští není známo. Jedna z domněnek pracuje s hypotalamem, v němž se uvolňuje kortizol. Hypotalamus udržuje rovnováhu v těle a řídí náš spánek, náladu a tělesnou teplotu. Rovněž aktivuje hormony. Především kortizol, což je stresový hormon. Naproti tomu pandikulace uvolňuje dopamin!
Její projevy nás plní hormonem štěstí
Pandikulace působí na vnitřní hodiny a zvyšuje hladinu dopaminu. Zde jsou další možné pozitivní účinky pandikulace:
- Zmírnění svalového napětí: Po období neaktivity se svaly mohou napnout. Pandikulace restartuje aktivitu ve svalech a odstraňuje přebytečné napětí. Cítíte se pak uvolněnější a spokojenější.
- Aktivace pojivové tkáně: Stimuluje vrstvy pojivové tkáně, které drží vnitřní orgány pohromadě. Tento pohyb napomáhá udržení zdraví těchto tkání.
- Podpora správného držení těla: Nutí svaly ke kontrakci. Proto po zívnutí a protažení sedíte o něco rovněji.
Cviky pandikulace
Cvičení pandikulace se zaměřují na specifické svalové skupiny a pohyby. Abyste se naučili, jak vše správně provádět, je nutná praxe a dobré vedení. Buď se zapište na lekce, kde se tím zabývají, nebo si nastudujte videa.
Pokud se vám podaří pandikulaci opravdu zvládnout, zbavíte se bolestí. Hodně účinná je například při bolestech zad nebo při chronické svalové ztuhlosti.
Zdroje info: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21665102/, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1360859210001907
Náhledové foto: Pixabay