Třešně jako lék pro lepší spánek

Cherries

Ovoce bylo vždy spojováno se zdravou životosprávou. Tak proč by třešně nemohly pomoci se spánkem? Mají k tomu nejlepší predispozice, protože obsahují vysoké hodnoty melatoninu, tudíž mohou pomoci s delším spánkem.

V třešních najdete vitamíny A, C a hořčík, proto jsou tím nejlepším pokrmem, který můžete bez obav začlenit do svého jídelníčku. Než si ale skočíte pro svou dávku třešní, podívejte se na to, jak správně konzumovat třešně a jaké jsou výhody této superpotraviny.

Třešeň
Foto: Unsplash

Třešně a spánek, jak na to

Nespavost je čím dál více rozšířená. Rychlé tempo práce a poháněný chtíč pro lepší život nás vyšťavuje. Proč tedy nezpomalíme a nespokojíme se s tím, co už máme? Odpověď je na každém z nás. Dnes vám přináším odpověď na zlepšení spánku pomocí toho, co si sami můžeme vypěstovat.

Jak už je psáno výše, třešně zvyšují přísun melatoninu – spánkového hormonu. Melatonin je v určité hladině produkován naším tělem. A když jde o hormon, tak kde jinde než v mozku. Slouží k udržení cyklu spánku, bdění a odpočinku pro naše tělo.

Třešně obsahují různé enzymy, tryptofan a aminokyseliny. Díky vysokým dávkám budete spát a budete spát dlouho. Ale ne všechny třešně jsou takto prospěšné. Nejlepší možností jsou třešně Montmorency, které jsou známé svou nakyslou a kyselou chutí.

Třešně
Foto: Unsplash

Další zdravotní výhody

Kromě antioxidantů a vitamínů, jsou třešně plné vlákniny. Proto kromě dlouhého a kvalitního spánku vám pomohou i s dalšími neduhy.

  • Snižují bolestivé napětí ve svalech
  • Snižují zánětlivé reakce
  • Zlepšují funkčnost mozku
  • Posilují imunitu
  • Pomáhají regulovat hmotnost
  • Chrání srdce

Pro zkvalitnění spánku si dejte třešně tak půlhodiny až hodinu před spaním. Buď si dejte kvalitní třešňový džus, nebo syrové třešně bez pecek. Šťávy a jiné třešňové nápoje pijte bez přidaných cukrů. Pokud jde o dávkování, pak se nebojte, že by šlo o nepřiměřené množství. Stačí vypít 0,5 šálku. Ale u každého to působí jinak.

Zdroj: health.clevelanclinic.org, fresh.iprima.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5872786/

Náhledové foto: Unsplash