7 nejčastějších mýtů o zraku aneb kterému z nich věříte vy

Zrak je jedním ze smyslů, kterými člověk poznává svět okolo sebe. Můžeme říct, že i jedním z nejdůležitějších. Bez zraku jde sice žít, ale je to život poměrně těžký a v mnohém je pak nevidomý odkázán na pomoc ostatních. Se zrakem se pojí několik mýtů, které často lidé berou jako pravdu. Které to jsou?

1) Když budete jíst mrkev, budete mít zrak jako ostříž

O mrkvi se říká, že její konzumací získáte bystrý zrak. A tak se v domácnostech vaří dušená mrkev a mrkvový salát. Ano, mrkev je veskrze zdravou zeleninou. Obsahuje vitamín A i C, vlákninu, draslík, vápník a další minerály. Lidskému tělu rozhodně prospěje. Ale zrak po ní nebude ostřejší.

2) Čtení za šera poškodí váš zrak

Možná i vám maminka v dětství říkala, abyste si na čtení knížky za šera rozsvítili lampu, že si kazíte zrak. Četba při nedostatku světla oči unaví, může rozbolet hlava, ale trvalé poškození očí nezpůsobí.

3) Mobily, tablety a počítače nezhoršují krátkozrakost u dětí

Zatímco čtení knih na zrak nemá vlastně žádný vliv, tak koukání na monitor počítače či displej tabletu a mobilu může negativně ovlivnit krátkozrakost. A to zejména u dětí, které se těmto činnostem věnují nejvíce a v množství, které není příliš zdravé. Dokonce lze hovořit o jakési epidemii krátkozrakosti, která se objevila zejména ve východní a jihovýchodní Asii. Možná jste slyšeli o computer syndromu, jehož typickými příznaky jsou suché a pálící oči, případně rozmazané nebo dvojité vidění. Vzniká z nadměrné zátěže očí při práci u PC.

4) Zvlhčující oční kapky vyléčí problém suchých očí

Slzný film, který zvlhčuje pravidelně oči, tvoří vodnatá, mucinová a lipidová složka. Suché oči jsou pak chronickým onemocněním, přičemž na vině může být chronický zánět víček, kožní či autoimunitní onemocnění. Na pocit suchého oka si stěžují lidé nejčastěji v zimě, kdy vzduch nemá v sobě tolik vlhkosti. Negativní vliv zimy je možné omezit dodržováním pitného režimu a zvýšením příjmu omega-3 mastných kyselin. Oční zvlhčující kapky také pomohou, ale pouze omezí příznaky suchého oka, neléčí však jeho příčinu.

Foto: Pixabay

5) Šedý zákal se vás netýká

Katarakta neboli šedý zákal je postižení lidské čočky zakalením. Jedná se o běžný jev stárnutí organismu, kdy oční čočka postupně tuhne, zhoršuje je její schopnost akomodace (zaostřování) a dochází k biochemickým změnám. Je proto velmi pravděpodobné, že ve starším věku se šedému zákalu málokdo vyhne.

6) Laserová operací očí vám poškodí zrak

Výhodo laserového refrakčního zákroku je jeho nenáročnost a rychlost, obvykle zabere tak 15 minut času. Nabízí vysokou kvalitu a přesnost i bezpečnost. V moderním očním lékařství má svou nezastupitelnou funkci a pacienti se ho nemusejí bát.

7) Na preventivní prohlídku k očnímu lékaři není třeba chodit

Hodně lidí je přesvědčeno o tom, že když nemají s očima problémy, tak preventivní prohlídky u očního lékaře jsou pro ně zcela zbytečné. Je to bohužel jeden z největších mýtů. Některá onemocnění očí lze zachytit jen kontrolou u lékaře, protože většinou nebolí a nedávají o sobě nijak vědět. Jedná se například o zelený zákal – glaukom, na který se mnohdy přijde pozdě, a to ve chvíli, kdy už je plně rozvinutý.

Zdroj: wikipedie.cz; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.