Jednodenní porušení diety nemusí být na škodu

Přejídání

Existují diety, které vyžadují důsledné dodržování pravidel. Jeden jediný den a výsledky snažení mohou být zhaceny. Podle studie, kterou provedli vědci z University of Bath Nutrition Center v Anglii to ale nemusí být pravda. Jednodenní přejídání se podle nich nemusí na výsledcích diety vůbec projevit. Ovšem za určitých podmínek…

Provedená studie

Anglická univerzita si jako respondenty vybrala muže ve věku 22 až 37 let. Celkem jich bylo 14 a byli to muži, kteří byli zdraví, a sport jim rozhodně nebyl cizí. Před zahájením testů byli důkladně vyšetřeni, zkontrolován krevní tlak, množství lipidů a dokonce byl změřen pas. Po zaznamenání těchto údajů byli účastníci vyzváni, aby se pustili do jídla. Jejich úkolem bylo sníst velké množství pizzy, která byla ochucena nezdravými tuky a ingrediencemi, které si se zdravým životním stylem rozhodně nerozumí.

Pizza

Foto: Pixabay

Jak to dopadlo?

Účastníci měli sníst tolik pizzy, kolik zvládnou. V průměru se každému z mužů „podařilo“ sníst 2,5 pizzy. Na posezení tak snědli tolik kalorií, kolik by jim jindy vystačilo klidně na celý den. Výsledky studie byly překvapivé. Metabolismus mužů nevykazoval žádné změny. Hladina cukru zůstala na obdobné úrovni jako v případě, že jedli normální vyvážené jídlo. Hladina lipidů byla o něco méně vyšší. Vědci byli velmi překvapeni, protože byli přesvědčeni o tom, že přejídání s danými ukazateli zahýbe mnohem více.

Jaké změny byly zaznamenány?

Ostatní měřené ukazatele se ale zvýšili rapidně. Tak například množství inzulínu u některých mužů stouplo až o 50 %. Taktéž došlo ke zvýšení hormonů, které jsou zodpovědné za to, že dají našemu mozku znamení, že už jsme snědli dost jídla. Podle vědců se tak stalo za účelem toho, aby jedlíci byli informování, že by měli přestat jíst. Další měřený ukazatel, který se zvýšil, byl obvod pasu mužů. K němu došlo u všech účastníků.

Co z toho plyne?

Pokud je vaše tělo zvyklé jíst umírněně po dlouhou dobu může situaci s přejídáním zvládnout mnohem lépe, než lidé, kteří se zásadami racionálního stravování nedrží vůbec. To však neznamená, že bychom to s jídlem měli začít přehánět. Jen nemusíte mít černé svědomí, když si po dlouhé době, kdy jste dodržovali pravidla své diety, dopřejete jeden den, kdy se nacpete k prasknutí.

Zdroj: https://synergiczni.pl/dieta-sport/jeden-dzien-przejedzenia-nie-przekresla-diety

Foto: Pixabay