Jak si ulevit od bolesti při růstu osmiček

Zuby moudrosti jsou mnohdy příčinou celé řady nepříjemných problémů a bolestivých stavů. Na druhou stranu však mají své opodstatnění. Dříve sloužily pro lepší rozmělnění potravy. I teď je možné zdravé a správně rostoucí osmičky v ústech ponechat, kdy mohou ve stáří ještě posloužit. Jenže ve většině případů je s jejich růstem spojených tolik problémů, že je jednodušší jejich vytrhnutí. A co vám může ulevit od bolesti při prořezávání osmiček?

Bolesti dásní, krku i zvýšená teplota

Osmičky běžně rostou zhruba mezi 18 až 25 rokem života. Objevit se však mohou i o něco později, nebo u některých lidí nevyrostou vůbec. Mezi hlavní příznaky, které růst těchto takzvaných třetích stoliček doprovází, patří bolesti v krku, citlivé dásně v zadní části úst, zvětšené lymfatické uzliny, ale i zvýšená teplota. Mnohdy si tak můžete rostoucí zub poměrně snadno poplést s nastupující angínou.

Proříznutí dásně

Ve chvíli, kdy osmička roste a chce se dostat na svět přes dáseň, objevují se pocity pnutí, svědění a nepříjemného tlačení. Toho se můžete poměrně rychle zbavit tím, že si zajdete ke svému zubaři, který dáseň nařízne a odstraní. Zubu tak nic nebude bránit a pouze mírně doroste. Zároveň vás zubař během návštěvy zkontroluje, jestli se náhodou neobjevil zánět, který by bylo potřeba řešit pomocí antibiotik.

Foto: Pixabay

Domácí způsoby, jak si ulevit od bolesti

Rostoucí zuby jsou samy o sobě nepříjemné. Pokud vám však zubař řekne, že podle rentgenu je osmička správně nasměrovaná a vejde se do vaší čelisti, není hned nutné její odstranění. Růst tak budete muset vydržet. Pro zmírnění bolestivosti je dobré dané místo chladit obklady. Doporučuje se popíjet heřmánkový čaj nebo ústa vyplachovat odvarem ze šalvěje, která má přirozené čisticí účinky. Snažte se zvýšit ústní hygienu, používejte ústní vody a zuby si pravidelně čistěte, protože když jsou dásně podrážděné, je zvýšené riziko případné infekce. Výborný je také hřebíček. Nezapomínejte i na klasické léky proti bolesti a využít můžete i speciální pasty a masti, které znecitliví dáseň, aby celé prořezávání zubu bylo o něco méně bolestivé.

Zdroj: https://www.benu.cz/co-na-bolest-zubu-priciny-a-pomoc

Náhledové foto: Pixabay