Babské rady pro rychlejší hojení aftů v ústech

Afty jsou malé vřídky v ústech, které pálí a celkově jsou bolestivé hlavně ve chvíli, kdy se pokoušíte sníst nějaké jídlo. Jejich léčení je však v mnoha ohledech komplikované a mnohdy je prostě potřeba počkat, než samy vymizí. I tak existuje několik babských rad, které vám uleví od bolesti a mohou mít pozitivní vliv na trochu rychlejší odeznění aftů.

Jak a proč afty vznikají

Afty v ústech za život zažije snad naprosto každý. Zhruba u dvaceti procent lidí se navíc objevují opakovaně a svým způsobem jde o chronický problém. Jasná příčina přitom nemusí být známá. Často se tvoří na jazyky a na měkkých tkáních ve vnitřní části tváří a úst. Aktuálně nejvíce pravděpodobnou teorií, která říká, jaký je vlastně důvod pro vznik aft, je to, že se tvoří především kvůli stresu. Roli však hrají také genetické dispozici, alergické reakce nebo autoimunitní procesy v těle. Důvodem k vytvoření aft typicky bývá poranění sliznice uvnitř úst. Může se to stát kartáčkem, ale třeba i při pojídání ostrých křupek, chipsů a podobných potravin.

Slaná voda

Jedním ze způsobů, jak si trochu ulevit od aft a pokusit se zastavit jejich šíření, jsou výplachy úst slaným roztokem. Ve sklenici vody rozmíchejte zhruba lžičku soli a pravidelně používejte pro důkladné vypláchnutí. Pomoci mohou také nejrůznější dostupné prostředky, jako jsou spreje do krku nebo zklidňující pastilky.

Foto: Pixabay

Heřmánkový čaj a med

Prospěšný vliv má také heřmánkový čaj. Ten můžete pít, využívat pro výplach úst, ale na afty můžete i rovnou přikládat sáčky s heřmánkovým čajem. Dobré je také potírání kvalitním přírodním medem. Pro urychlení hojení se doporučuje konzumace probiotických čajů nebo žvýkání lékořice. Důležitá je hlavně trpělivost, protože hojení obvykle trvá osm až deset dní. Pokud afty do třech týdnů nevymizí i přes vaši veškerou péči, je lepší navštívit doktora, který může zjistit, kde je problém a doporučit vhodnou léčbu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/jak-se-zbavit-aftu.A161018_105013_zdravi_pet

Náhledové foto: Pixabay