Dělá vám problém polykání prášků? Existuje způsob, jak si pomoci

Pilulky

Polykání tablet asi nedělá potěšení nikomu z nás. Obzvláště, pokud se jedná o kapsle a tablety větších rozměrů. Tyto je třeba zapít dostatečným množstvím vody, což vám usnadní průchod do žaludku. Pokud ale k usnadnění polykání tablet nedochází ani v případě dostatečného množství vody, můžete trpět dysfagií. Ta značně ztěžuje nebo znemožňuje polykání tablet.

Příznaky a příčiny

Mezi hlavní příznaky dysfagie patří zejména bolest při polykání, pocit pálení v krku, kašel, pocit uvíznutí tablety v jícnu nebo pálení žáhy. Někdy může být příčinou těchto problémů pouze mentální blok – kdy prostě podvědomě očekáváme problémy s polykáním, tak si je vlastně i přivoláme. Někdy ale mohou být na vině nervosvalové poruchy či onemocnění centrálního nervového systému. V malém množství případů pak může být problém v anatomických defektech jícnu nebo v lézích nacházejících se v jícnu.

Pilulky

Foto: Pixabay

Jak se vypořádat s dysfagií?

Jedním z nejjednodušších způsobů je nahradit tablety jinou formou léčiva. Nabízí se kapky a sirupy, ale použít můžete také moderní formu léčiv, tzv. perorální lyofilizáty. Tímto způsobem se ale nedají nahradit všechny léky. Tekuté formy léků najdete pro děti do čtyř let, které by tablety rozhodně užívat neměly. Důvodem je to, že nemají správně vyvinutý polykací reflex a hrozí zadušení lékem. Dospělí mohou používat také transdermální terapeutický systém, což jsou léky aplikované na kůži jednou denně. Účinné látky z nich se postupně uvolňují v průběhu dne.

Dysfagie u dospělých

U dospělých lze namísto klasických tablet a kapslí použít také další formy léků. Například šumivé tablety nebo mini tablety (ty se polykají snáze, typickým příkladem jsou hormonální tablety). Řešením je také velké tablety rozpůlit a spolknout teprve poté. Další formou jsou nikotinové pastilky, perorální lyofilizáty, žvýkačky (namísto léků na zbavení se závislosti na kouření), orální aerosoly, transdermální náplasti (typicky se jedná o antikoncepci nebo léky na závislost na nikotinu), čípky.

Co když tabletu nelze nahradit?

Jak už ale bylo řečeno, ne všechny tablety je možné nahradit jinou formou. Proto byly vyvinuty gely, které mají usnadnit polykání léků. Tyto gely nemají žádnou chuť ani žádné účinky, vyznačují se přírodním složením. Malé množství gelu se vymáčkne na lžičku, přidá se tableta (není potřeba ji půlit nebo drtit) a polykání je usnadněno.

Zdroj: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/dysfagia-jak-ulatwic-sobie-polykanie-lekow/

Foto: Pixabay