Způsoby, jak posílit imunitu prostřednictvím sportu

Chřipka

Imunitní systém zahrnuje celou řadu faktorů, které ovlivňují, v jakém je stavu. Když chceme posílit imunitu, musíme myslet na změny v různých oblastech našeho života. Zapotřebí bude upravit stravu, snaha minimalizovat stres, pomůže taktéž očkování, a samozřejmě je vhodné zapojit také nějakou tu fyzickou aktivitu. I když je pravdou, že nadměrná fyzická aktivita může způsobit oslabení organismu, z dlouhodobého hlediska se rozhodně vyplatí.

Co je imunita?

Imunita je soubor všech mechanismů, které pomáhají lidskému tělu bojovat proti škodlivým patogenů, jako jsou zejména bakterie, viry, paraziti a plísně. Imunitní systém může být vrozený (nespecifický, produkovaný fyziologicky u všech lidí) a získaný (specifický). Získaný imunitní systém můžeme ještě rozdělit na:

  • pasivní imunita – ta může být přirozená (získaná od matky) nebo umělá (sérum od lidí, kteří se uzdravili z nějakého onemocnění),
  • aktivní imunita – i ta je buď přirozená (pokud proděláme určitou nemoc, tělo si ji „zapamatuje“ a napříště bude připraveno) nebo umělá (sem patří očkování).

Imunita

Foto: Pixabay

Jak posílit imunitu sportem?

Pohyb je pro lidský organismus něčím naprosto běžným. Pokud začnete cvičit, můžete zaznamenat spoustu výhod. Tak například úbytek hmotnosti, vytvarování těla a spokojenost a pocity štěstí (díky produkci endorfinů – hormonů štěstí). Avšak fyzická aktivita snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a zvyšuje úroveň imunity. Díky cvičení totiž dochází ke zvýšení hladiny lymfocytů, což jsou buňky, které přirozeně bojují proti cizím tělesům (virům, bakteriím) v těle.

Každá fyzická námaha je dobrá?

Ne každý pohyb je pro rozvoj a podporu imunity dobrý. V první řadě byste to rozhodně neměli přehánět. Pokud nejste zvyklí cvičit, pak se zaměřte na to, aby váš trénink byl z počátku jednoduchý a příliš vás nenamáhal. Příliš dlouhý a intenzivní trénink může způsobit dočasné snížení imunity. Světová zdravotnická organizace doporučuje osobám od 18 do 65 let cvičit:

  • minimálně pětkrát týdně, a to vždy minimálně 30 minut u středně intenzivního tréninku nebo
  • třikrát týdně po dobu 20 minut u velmi intenzivního tréninku.

Pro posílení imunity je nejvhodnější mírný trénink. To znamená, že tepová frekvence se pohybuje v rozmezí 110 až 140 tepů za minutu. Tepovou frekvenci můžete zjistit pomocí fitness náramků nebo chytrých hodinek.

Snížení stresu

Pravidelným cvičením můžete snížit i hladinu stresu, což je další faktor, který ovlivňuje imunitu. Pokud jsme dlouhodobě vystavování stresovým situacím, nepříznivě se to projeví na stavu našeho imunitního systému. Stres totiž aktivuje sympatický nervový systém, který zvyšuje hladinu adrenalinu (to se projevuje jako zvýšená tepová frekvence, zvýšený krevní tlak, zvýšená spotřeba kyslíku atd. Tento stav vyčerpává organismus a snižuje imunitu. Kromě cvičení můžete stres odbourat mentálními technikami (meditace), věnování se činností, které máte rádi, apod.

Zdroje info:

https://wylecz.to/choroby-krwi/jak-zwiekszyc-odpornosc-sposoby-na-to-jak-wzmocnic-organizm/

https://www.trainingpeaks.com/blog/how-to-boost-your-immune-system/

Foto: Pixabay