Zlepšete si svou paměť pomocí jednoduchých triků

Mozek

Máte pocit, že vaše paměť už není to, co bývala? Musíte si s sebou do obchodu brát nákupní seznam, i když jdete jen pro pár věcí? Jdete někam a poté zapomenete, pro co jste se vůbec vydali? Možná byste měli začít trénovat svou paměť! Udržovat se ve formě by totiž mělo nejenom vaše tělo, ale také vaše mysl. K tomu, abychom získali dobrou péči, budete muset pečovat o svůj mozek. A to správnou výživou, hydratací a také dostatečným množstvím spánku.

Dostatečný pitný režim

Pitný režim je důležitý nejen pro zachování zdraví vašeho těla, ale také pro vaši mysl. Bylo prokázáno, že nedostatek vody způsobuje problémy s krátkodobou pamětí. To je jen o důvod navíc, abyste konečně začali dodržovat pitný režim. Ale pozor! Alkoholické nápoje do pitného režimu rozhodně nepočítáme! Ukázalo se dokonce, že lidé, kteří pijí jeden až sedm alkoholických nápojů týdně, mají menší mozek, než lidé, kteří nepijí. Čím více alkoholu člověk pije, tím menší je jeho mozek.

Voda

Foto: Pixabay

Dostatek spánku

Spánek je taktéž důležitý pro spoustu funkcí našeho těla – paměť nevyjímaje. Když spíme, náš mozek pracuje na tom, aby se zbavil nedůležitých detailů, které jsme přes den zažili. Tím se vytvoří prostor pro cennější informace.

Opakujte si, co si chcete zapamatovat

Pokud přes den zažijete něco, co byste si chtěli pamatovat, věnujte tomu skutečně pozornost. Nebuďte roztěkaní, klidně si získanou informaci ihned zopakujte. Lepší pozornosti umí dosáhnout lidé, kteří se pravidelně věnují meditačním technikám.

Spánek

Foto: Pixabay

Zdravá strava

Existuje strava, která je pro mozek výživná. Důležité jsou zejména omega-3 mastné kyseliny, protože právě ony podporují zdravou činnost mozku. Jejich zdrojem jsou zejména tučné druhy ryb (jako je například losos), vlašské ořechy, lněné semínko, rybí tuk nebo některé doplňky výživy, jako je vitamín D3, vitamín C a rozmarýn.

Posilujte svou paměť

Paměť můžete trénovat jednoduchými cvičeními. Až si příště nebudete pamatovat jméno herce ve filmu, na který se díváte, nehledejte ho. Přístup k informacím je tím, co omezuje naše paměťové schopnosti. Někdy mozek potřebuje trochu času. Zkuste si například projít abecedu. Zde jsou další techniky pro lepší paměť:

  • Opakujte si – vždy je dobré si informaci ihned zopakovat po svém, protože si ji lépe zapamatujete.
  • Novinky – novinky si lidé lépe pamatují. Přitahují naši pozornost. Vytvoření silné paměti vyžaduje dobrou pozornost, je dobré si z věcí, které si chceme zapamatovat, udělat novinku.
  • Představivost – pokud si z jednotlivých informací vytvoříte příběh, budete si je lépe pamatovat. Tak například podání určitého léku: představte si sami sebe, jak jej užíváte ráno, co u toho budete dělat (například chystat kávu, snídani pro děti apod.).
  • Spojování s tím, co již znáte – pokud si chcete zapamatovat novou informaci, můžete ji přirovnat k něčemu, co již znáte.
  • Zapojte emoce – emoce si lidé pamatují více, než pouhé informace. Proto si nejčastěji pamatujeme to nejsmutnější nebo naopak nejšťastnější, co nás v životě potkalo. Až si budete chtít něco zapamatovat, můžete si z toho udělat legraci.

Zdroj:

https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-improve-memory

https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/rady-jak-si-zlepsit-pamet.A130724_165455_podnikani_kho

Foto: Pixabay