5 tipů, co jíst a pít pro lepší a zdravější pleť

Pokrmy

Mladistvá a zářivá pleť. Kdo by po ní netoužil? Přestaňte utrácet tisíce za kosmetické přípravky a injekce. Jde to i levněji! Začněte inventurou ledničky a spíže. Jaké potraviny a nápoje vrátí vaší pokožce život?  Zařaďte je pravidelně a brzy uvidíte výsledky.

1.  Zpomalte stárnutí a dodejte pleti život červeným vínem

Nikdo z nás nemládne. To ale neznamená, že se s tím nedá nic udělat. Proces stárnutí pleti se dá zpomalit. Neplaťte za předražené plastické operace a neúčinné krémy. Pijte pravidelně červené víno! Proč?

Červené vínoČervené víno  obsahuje antioxidanty, konkrétně flavanoidy, tanin a resveratrol. Tyto látky pomáhají zpomalit proces stárnutí. Navrací pleti totiž pružnost. Zachovávají kolagen a elastická vlákna v pokožce. Vyhlazují jemné vrásky a rýhy v pleti. Červené ale prospěje i mladším ročníkům. Jestli máte problém s pletí bez života, dopřejte si denně sklenku červeného. Polyfenoly z vína totiž redukují odumřelé buňky a rozjasňují pokožku.

2. Tučné mořské ryby na suchou pleť a akné

Trápí vás suchá pokožka? Tak možná trpíte nedostatkem omega-3 mastných kyselin! Spousta lidí suchou pleť řeší tunou krémů a pleťových olejů. Přitom by stačilo, kdyby upravili jídelníček. V lososu, makrelách a sledích najdete spoustu omega-3. Tyto látky hloubkově hydratují a posilují kůži.

Výhodou omega-3 mastných kyselin je i to, že mají protizánětlivé účinky. Jestli celý život bojujete s akné, zkuste si pravidelně připravit rybu. Podle některých studií dokonce tučné ryby pomáhají proti lupénce. Se zanícenou kůži ryby pomohou i díky zinku. Ten totiž urychluje hojení ran a rovněž předchází zánětům kůže.

3. Hořká čokoláda pro hydrataci a pevnost

Čokoláda obsahuje spoustu antioxidantů. Na tyto látky byste se měli zaměřit hlavně v létě. Chrání totiž pokožku před škodlivostí UV záření a přispívají v těle k likvidaci volných radikálů, které mohou způsobovat rakovinu. Konzumujte denně okolo 20 g čokolády. Vaše pleť bude nejen odolnější proti spálení během opalování u bazénu. Ale celkově zesílí a bude krásně vláčná.

A jelikož příliš mnoho bílého cukru škodí, kupujte si raději čokoládu hořkou. Ta ho totiž obsahuje jen minimum. Platí, že čím víc procent kakaa produkt má, tím méně cukru v něm najdete. Kvalitní hořká čokoláda startuje na 70 % kakaa a výš. Další variantou je připravovat si mléčný nápoj s čistým práškovým kakaem bez cukru nebo s kapkou medu.

4. Zelený čaj chrání před poškozením a zpomalí stárnutí

Neumíte si své ráno a odpoledne představit bez každodenní dávky kofeinu? Zkuste kávu vyměnit za zelený čaj! V Asii na něj nedají dopustit a podívejte se, jak mladě všichni vypadají. Samozřejmě za to nemůže jen zelený čaj, ale celkově jejich způsob života. I když k tomu tento zázračný nápoj rozhodně přispívá.

Zelený čaj ochraňuje před poškozením a zpomaluje stárnutí pokožky. Obsahuje antioxidanty, které slouží jako štít před škodlivým slunečním zářením. I to přeci způsobuje vrásky, jelikož oslabuje a ničí kolagenová vlákna v pleti. Zelený čaj zároveň hydratuje a zlepšuje pružnost pleti. Vychlazený čaj s ledem, mátou a citronem je proto ideálním drinkem do letního horka.

5. Vitamín C jako zbraň proti volným radikálům

Vitamín C je důležitý pro tvorbu kolagenukolagenu. Ten zodpovídá za pružnost a mladistvý vzhled pokožky. S postupujícím věkem kolagenu v těle ubývá, což se projevuje právě vráskami a ochablou kůží. Vitamín C je při tvorbě nového kolagenu klíčový, ale to není jediné jeho eso v rukávu.

Tento vitamín, jinak také kyselina askorbová, je totiž i silný antioxidant. Likviduje volné radikály, které ničí pleť, oslabují ji a urychlují její stárnutí. Které ovoce a zelenina obsahují vitamín C? Červené papriky, rajčata, citrusy, brokolice, černý rybíz nebo třeba jahody.

Zdroje info: aazdravi.cz, topzine.cz

Náhledové foto: Pexels

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.