Zdraví začíná ve střevech aneb tipy, jak zvolit probiotika

Probiotika

Existují bakterie, které jsou škodlivé a mohou způsobit mnohé zdravotní problémy. Na druhou stranu ale existují také bakterie prospěšné, které člověk ke své existenci potřebuje. To je případ střevní mikroflóry. Ve střevech se nachází biliony mikroorganismů, které pracují na správném rozkladu a trávení potravin. To je jeden z nejdůležitějších důvodů, proč udržovat bakterie ve střevech ve zdraví. A zde přichází do hry probiotika.

Co jsou probiotika?

Probiotika jsou prospěšné mikroby, které jsou velmi podobné bakteriím, které jsou prospěšné a běžně se vyskytují ve střevech. Pomáhají podporovat křehkou rovnováhu mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi. Jsou prospěšné pro osoby, které trpí syndromem dráždivého tračníku, ulcerózní kolitidou, akutním průjmem a průjmem spojeným s užíváním antibiotiky či po infekci. Probiotika dokážou takovým lidem přinést okamžitou úlevu. Existují specifická probiotika, která mohou posílit imunitu, bojovat proti zánětům a potenciálně také příznivě ovlivnit hladinu cholesterolu.

Kysané zelí

Foto: Pixabay

Podle čeho vybírat probiotika?

Nejsou probiotika jako probiotika. Jejich výběr na trhu je ohromující. Abyste získali kýžený efekt, který od probiotik očekáváte, musíte zvolit ta správná. Při výběru je třeba zaměřit se zejména na čtyři aspekty:

  • Počet bakterií na dávku. Probiotika musí obsahovat živé a aktivní bakteriální kultury. Z tohoto důvodu věnujte pozornost jednotkám tvořícím kolonie, které nesou označení CFU. Tato hodnota udává, kolik bakteriálních buněk získáte v jedné dávce. Obecně se doporučuje nekupovat produkty, které mají méně než 1 miliardu jednotek na porci. Ideální je ale konzultovat užívání probiotik se svým praktickým lékařem, který vám také může doporučit ta kvalitní.
  • Typy bakteriálních kmenů, které jsou obsaženy. Probiotika měla obsahovat rody Lactobacillus, Bifidobacterium, Bacillus nebo Saccharomyces boulardii. Každý rod bakterií zahrnuje četné kmeny, které nabízí různé výsledky.
  • Správné uchovávání probiotik. V první řadě si zkontrolujte, jakou mají probiotika exspiraci (tj. zda je stihnete využívat). Je nesmysl kupovat obrovské balení, které má výhodnější cenu na jednu porci, když pak polovinu balení budete muset vyhodit, protože dosáhlo data exspirace. Pozorně si přečtěte také to, jak probiotika skladovat. Některá vyžadují uchovávání v chladu, protože teplo může mikroorganismy zabíjet.
  • Které kmeny či společnosti byly studovány z hlediska jejich účinnosti. Probiotika se prodávají jako doplňky stravy, nejsou tedy předepisována lékařem a „naordinovat“ si je může každý sám. Před koupí si ověřte, že vámi zvolený výrobek prošel vědeckými studiemi a jakými. Dozvíte se tak, jaké pozitivní výsledky která probiotika mají.

Jaké jsou probiotické potraviny?

Kromě získávání probiotik jako doplňků stravy se můžete zaměřit také na to, abyste je přijímali v rámci potravin. Obsaženy jsou ve fermentovaných potravinách, jako jsou bílé jogurty, kefíry, ale také kombucha, kysané zelí, kimchi, tempeh a miso. Ty bychom měli upřednostnit před doplňky stravy – jejich konzumace je navíc mnohem levnější, než koupě probiotik jako doplňku stravy.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/how-to-pick-the-best-probiotic-for-you/

https://www.webmd.com/digestive-disorders/pick-right-probiotic

Foto: Pixabay