Nedělní neuróza: když myšlenka na pondělí zkazí volný den

Práce

Zatímco většina lidí se víkendové dny volna těší, existují také takoví lidé, pro které se tyto dny staly noční můrou. Nedělní neuróza je stav, kdy člověk na místo toho, aby si užíval den volna, pociťuje strach. Neustále musí myslet na pondělí, má výčitky a vtíravé myšlenky, kterých se nemůže zbavit. Ve dnech, kdy si má odpočinout, tedy pociťuje úzkost, která ho ještě více vyčerpává. Nedělní neuróza není oficiálně uznanou poruchou duševního zdraví. Poprvé ji popsal rakouský psychiatr Viktor Frankl ve své knize.

Co je nedělní neuróza?

Nedělní neuróza je vlastně duševní porucha, druh deprese, který se u lidí objevuje tehdy, když má přijít volno po týdnu stráveném v práci. Ve svém nitru tito lidé pociťují prázdnotu a nespokojenost se životem. Nedokážou si užívat volného času, protože je neustále přepadají vtíravé myšlenky, které jim nedají pokoje. Dokud člověk pracuje, plní vlastně úkoly, které jsou mu určeny. Není čas na reflexi, člověk se cítí dobře. Často jsou tito lidé perfekcionisté, kteří jsou poháněni touhou dobře a efektivně odvést svou práci. Jakmile se ale objeví den nebo dva volna, vzniká pro ně mezera, kterou nemají čím zaplnit.

Nedělní neuróza

Foto: Pixabay

Neuróza nemusí přijít pouze v neděli

I když tuto neurózu označujeme jako „nedělní“ je samozřejmé, že vyskytnout se může také v jiné dny. Stačí totiž vystoupit z rozjetého vlaku, který tvoří pracovní náplň a povinnosti. Zatímco většina lidí ve dny volna relaxují a odpočívají, pro jiné se mohou stát strašákem. V tyto dny je totiž mohou přepadnout nepříjemné myšlenky a pocity, kterých není snadné se zbavit. Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je výrazně narušena.

Kdo je v ohrožení?

Nedělní neuróza se nejčastěji objevuje u lidí, kteří pracují na vysokých pozicích a denně realizují důležité a velké projekty. V práci jsou zodpovědní za důležité výsledky. Ve větším ohrožení jsou také lidé, kteří pracují ve stresovém prostředí nebo pracují podle přesného harmonogramu (uloženého šéfem). Tito lidé jsou často také pod neustálým tlakem, aby dosahovali konkrétních cílů a výsledků. Nedělní neuróza postihuje lidi ambiciózní, kteří často staví pracovní povinnosti nad svůj osobní život.

Dobré výsledky = dobrá nálada

Dokud jsou lidé v práci a dosahují dobrých výsledků, jejich nálada i psychický stav jsou bez poskvrny. Na druhou stranu v případě, že mají volno a nemají možnost dosahovat dobrých výsledků, se u nich začíná projevovat neuróza. Mezi prvními příznaky tohoto onemocnění patří práce přesčas, časté kontrolování firemních e-mailů a pracovního telefonu i v době volna, komunikace s kolegy (o práci samozřejmě) i mimo pracovní prostor. Následují závažnější příznaky, jako je podrážděnost, poruchy spánku a koncentrace, bolesti hlavy, dušnost, průjem či zvracení, snížená aktivita i snížené libido.

Zdroje info:

https://styl.interia.pl/zdrowie/news-nerwica-niedzielna-gdy-wolny-dzien-staje-sie-koszmarem,nId,5725993

https://forbes.cz/obavy-z-pondeli-psycholog-radi-jak-si-poradit-se-strasakem-v-podobe-nedelni-neurozy/

Foto: Pixabay