Vedeme v elektronizaci ve zdravotnictví, kterou brzdí zákony

Zdravotnictví

Zdravotnické technologie pochází od špičkového Českého výrobce, díky němuž jsme napřed před zbytkem světa. Jenže, aby mohla být uvedena trh a být plně využívána, je potřeba vyřešit legislativu a administrativu. Bohužel nikdo u nás není schopen notifikovat a vše certifikovat v souladu s nařízením EU.

Když jsme tu měli vyvolanou paniku s Covidem, lidé se báli kamkoliv vyjít – dokonce i k doktorovi. Díky tomu se u lékařů netvořil takový nával. Ale nyní, kdy tu máme Ukrajince, kteří využívají naše zdravotnictví a k tomu i Češi potřebují pomoct, protože jsou přetěžovaní. Kolikrát musíme stíhat 2 až 3 práce, a není divu, že lidé začínají kolabovat. Nával lidí však způsobuje hromadění dat, které je třeba roztřídit a umět je využít.

Vznik technologie kvůli velkému množství dat

Nové technologie nejvíce potřebují a používají radiologové, kteří používají zobrazovací přístroje. Stejně to tak mají i doktoři na operačních odděleních. Můžeme říct, že technicky vyspělé jsou už u nás i laboratoře. Jenže kvůli vývoji se začala hromadit data, jejichž výsledky rozhodují nejen o vaší budoucnosti.

Lidské tělo
Foto: Pixabay

Pacienti zatím mohou chodit pro pomoc na různá oddělení, proto je velmi důležité umět propojit i jednotlivé poskytovatele pomoci a zdravotní péče. Některé nemocnice začaly úspěšně budovat své vnitřní informační systémy, které jsou postaveny na standardech, což je základním krokem pro propojení s okolním světem.

Sdílení dat potřebuje pravidla

Lékaři se sice konečně naučili sdílet veškerá data, ale už se nenastavila žádná pravidla, která by stanovila, za jakých podmínek je možné tyto informace sdílet a jaké souhlasy jsou k tomu potřeba. Přeci jen by to chtělo vymyslet a dodržovat určitá pravidla pro bezpečné sdílení.

OR-CZ přišlo s novou sítí, která podporuje bezpečné sdílení libovolného formátu pacientových dat, které odpovídají nejpřísnějším požadavkům na bezpečnost. Dokáže se i napojit na provozní systém nemocnic a ambulancí. Firmy implementují systémy pro zpracování obrazových dat, na které dokonce navazují projekty v rámci umělé inteligence. Tyto systémy lékařům pomáhají s důležitým vyhodnocováním snímků (v dnešní době je to například mamograf).

Zdroje info: e15.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay