Piercing v jazyku: proč se mu raději vyhnout? Hovoří zubaři

Piercing

Piercing je doménou zejména teenagerů a mladých lidí. Pokud je ale zvolen dobře, může vypadat také elegantně. Piercingu v oblasti úst bychom se ale podle zubařů měli raději vzdát. Ústa jsou totiž místem, kde se nacházejí miliony bakterií. Při piercingu v ústech velmi často dochází k infekci a otokům. A takovéto infekce mohou být velice bolestivé a mohou způsobit tak závažné stavy, jako je hepatitida a endokarditida. Níže jsou popsány hlavní nepříjemnosti, na které si tak můžete zadělat.

Piercing může poškodit chrup

Piercing je v podstatě druh šperku. A mít šperk v ústech sice může vypadat hezky, na druhou stranu ale hrozí poškození chrupu. Piercing v jazyku může být příčinou popraskaných či zlomených zubů. To bude vyžadovat zákrok v podobě zubní výplně nebo opravě korunky. A toto zranění se může klidně i opakovat.

Piercing

Foto: Pixabay

Pozor na ústup dásní

Mít v ústech piercing znamená mít v nich cizí těleso. To se bude třít o různé části ve vašich ústech. A toto tření může být příčinou takových účinků, jako je ustupování dásní. Pokud bychom tento stav neléčili, mohlo by to dojít až tak daleko, že by zuby mohly začít vypadávat. Léčba ústupu dásní nebývá jednoduchá.

Spolknutí/vdechnutí

I když by piercing měl být upevněn tak, aby nedošlo k jeho uvolnění a posléze vdechnutí či spolknutí, někdy se to stát může. Kulatá část piercingu nemusí být příliš velkým rizikem. To představují ostré nebo delší části. Například při vdechnutí mohou způsobit natržení plíce a způsobit tak velká zdravotní rizika. Kromě toho přítomnost cizího tělesa v ústech stimuluje ke zvýšen tvorbě slin. Tak se vám může stát, že při mluvení budete prskat – a to je jak nepříjemné, tak to také pomáhá šířit nemoci.

Infekce při aplikaci

Nechat si udělat piercing byste měli pouze na místech, která jsou dostatečně čistá a hygienická. Použití nesterilních nástrojů může způsobit nejrůznější infekce. Mezi ty nejzávažnější patří infekce HIV. Zaznamenána byla také endokarditita, což je zánět srdeční chlopně nebo tkáně. Léčba vyžaduje chirurgický zákrok.

Ztráta krve

Piercing by měl aplikovat odborník. Důvodem je to, že v jazyku jsou obsaženy velké krevní cévy. Pokud by byly zasaženy, hrozí významná ztráta krve, která končí chirurgickým zákrokem. Při piercingu může být též zasažen nerv, který způsobí otok jazyka. To je bolestivé, znesnadňuje to polykání a mluvení.

Alergické reakce

Dalším rizikem, které je sice méně časté, nicméně velmi závažné, jsou alergické reakce. Nejčastější alergickou reakcí je kontakt s materiály, jako je nikl, chrom nebo slitina niklu s kobaltem.

Zdroje info:

https://www.webmd.com/oral-health/guide/oral-piercing

https://www.practo.com/healthfeed/reasons-not-to-get-oral-piercings-37155/post

Foto: Pixabay