Zázvor je zázračný – rozhodně ale není vhodný pro každého!

Zázvor

Zázvor je velice silné koření, které je známé svými účinky. Mezi jeho nejprospěšnější vlastnosti patří podpora imunity a odvracen nevolnosti v těhotenství. Kromě nich může nabídnout také analgetické a protirakovinné účinky. Navzdory tomu, jak může být toto koření prospěšné, existují lidé, kteří by se mu měli vyhnout. Nepatříte mezi ně?

Zázvor účinky

Zázvor je vysoce ceněný hned v několika kulturách. Využívá se v čínské, tibetské i ajurvédské medicíně. Za svou kořeněnou a ostrou chuť vděčí gingerolům, což jsou přírodní éterické oleje, které jsou v zázvoru obsaženy. Díky nim má zázvor také protizánětlivé a antioxidační účinky. Pokud k tomu přidáme antivirové, antibakteriální, protiplísňové, diaforetické a expektorační vlastnosti, vychází nám, že se jedná o poměrně silný prostředek proti spoustě neduhů.

Zázvorový čaj

Foto: Pixabay

Zdravotní účinky zázvoru

Zázvor se používá při žaludečních potížích (nevolnosti – včetně těhotenských, špatné trávení, plynatost, nechutenství apod.). Prospěšný je taktéž proti bolestem, včetně bolesti hlavy. Působí protirevmaticky a jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Snižuje hladinu cukru v krvi i vysoký krevní tlak. Používáme jej k posílení imunity a na poli krásy také proti akné. Pro úplnost zbývá dodat, že má protirakovinné účinky.

Jak podávat zázvor?

Zázvor je možné konzumovat syrový, avšak pro jeho sílu si jej dopřáváme raději ve formě čaje. Jako koření se přidává také do pokrmů nebo smoothie. V lékárnách můžete narazit na spoustu zázvorových doplňků stravy.

Pro koho je zázvor nevhodný?

Navzdory zdraví prospěšným vlastnostem by se zázvoru měly vyhýbat (nebo jej užívat se zvýšenou opatrností) tyto skupiny lidí:

  • Děti do 12 let – je velmi pravděpodobné, že dětem vzhledem ke své pikantnosti ani chutnat nebude. Pokud jej ale přece jen ve větším množství zkonzumují, hrozí podráždění chuťových buněk a žaludku.
  • Pacienti s vředy – narušená stěna žaludku může být zázvorem ještě více rozdrážděna.
  • Pacienti s nízkým krevním tlakem – jak již bylo uvedeno, zázvor má vlastnosti, díky kterým dochází ke snižování krevního tlaku. Proto by se mu měli vyhnout lidé, kteří již nízký tlak mají (toto se může týkat i některých těhotných žen – u nich je totiž zvýšená pravděpodobnost nízkého krevního tlaku, který lékař pravidelně jednou měsíčně kontroluje – pokud těhotná žena trpí nevolnostmi a má nízký krevní tlak, neměla by zázvor užívat).
  • Pacienti s onemocněním krve – zázvor zpomaluje proces srážení krve (i z tohoto důvodu by se jeho konzumace měli vzdát ženy na konci těhotenství).
  • Těhotné ženy ve třetím trimestru – kromě již uvedených problémů, které může zázvor těhotným ženám způsobit, je nutné přidat také stahy dělohy, které zvyšují riziko potratu nebo předčasného porodu.

Zdroj: https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Zdrowe-zywienie/Zasady-zywienia/Kto-nie-powinien-jesc-imbiru-przeciwwskazania

Foto: Pixabay