Světový den glaukomu: Proč je toto onemocnění zákeřné a jak se ho vyvarovat

Oči jsou pro člověka jedním z nejdůležitějších smyslů. S jejich pomocí se orientuje v prostoru a vnímá prostředí okolo sebe. Slepota je zlá a být jí postižen znamená naučit se žít ve světě, který je jen černý. I proto se každoročně slaví Světový den glaukomu. Toto onemocnění je jedním z těch, které slepotu způsobují.

Tichý zabiják zraku

Letošní Světový den glaukomu připadá na období od 6. do 12. března. A neříkejte si, že se vás to netýká. O glaukomu neboli zeleném zákalu se říká, že je tichým zabijákem zraku. Je tomu tak proto, že se na jeho existenci přichází poměrně pozdě, kdy už člověk o významné procento možností vidění přišel. A tento stav je nevratný. O to je glaukom zákeřnější.

Jak se zelený zákal projevuje

Zprvu dochází jen k občasným výpadkům v zorném poli, které člověk ani nestačí zaregistrovat. Proto ani možná nejde k lékaři, který by zdravotní problémy objevil. Postupně však dochází k degeneraci očního nervu, výpadky zorného pole jsou častější, až přijde chvíle, kdy člověk vidí místo postav a předmětů jen stíny. O svůj zrak může člověk částečně nebo zcela přijít. V České republice na tuto nemoc trpí až 5 procent obyvatelstva. Z celosvětového hlediska se jedná o nejčastější oční onemocnění, které vede k úplné ztrátě zraku.

Foto: Pixabay

Koho glaukom nejvíce ohrožuje

Jsou to i genetické dispozice, které vedou ke vzniku glaukomu. Problémy se nejčastěji objevují po čtyřicítce. Negativní roli sehrává i cukrovka. Více jsou zeleným zákalem postiženy osoby s tmavší pletí. Varovným signálem je zvýšený nitrooční tlak. Proto není vůbec od věci chodit na pravidelné preventivní prohlídky k očnímu lékaři, kde by byly případné potíže včas podchyceny.

Léčba glaukomu v minulosti a dnes

V minulosti neměli lidé postiženi zeleným zákalem žádnou možnost léčby a museli se smířit se slepotou. Jejich rohovka získala typicky šedo-zelené zabarvení a duhovka vybledla. Odtud se také vzal název zelený zákal. V současné době umí moderní medicína pozastavit rozvoj nemoci. V případě vyššího nitroočního tlaku dostane pacient k užívání oční kapky k pravidelnému kapání. Glaukom lze léčit i chirurgicky, kdy je snahou snížit nitrooční tlak na hodnoty, které nepoškozují oční nerv.

Zdroj: https://www.wikiskripta.eu/w/Glaukom

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.