Zázračná arónie: na tyto zdravotní účinky se může těšit

Arónie

Arónie je jedna z rostlin, u kterých se ujal spíše latinský, než český název. Česky se totiž rostlina jmenuje tempoplodec černoplodý, latinsky pak Aronia melanocarpa. Tato rostlina je známá také pod lidovým názvem černý jeřáb. Patří mezi nejcennější rostliny, které můžete a svém pozemku pěstovat – tedy co se zdravotních účinků týká. V plodech arónie se nachází vitamíny A, C, E, P (flavonoidy) a PP a minerály jako železo, vápník, měď, jód, bór, mangan a další. Toto složení slibuje opravdu široké působení v lidském zdraví.

Vzhled a vlastnosti arónie

Arónie je keř, který pochází ze Severní Ameriky. Zde se nachází jako divoká rostlina písečných prérií. Dorůstá do výšky dva až tři metry. Listy mají elipsovitý tvar a tmavě zelenou barvu (na podzim jsou oranžové až červené), což činí z rostliny taktéž okrasnou rostlinu. V druhé polovině května arónie vykvétá. Plody jsou kulaté a mají tmavě fialovou až černou barvu. Jejich chuť je nakyslá.

Arónie

Foto: Pixabay

Plody arónie

Tím nejcennějším, co na arónii je, jsou právě její plody. V době zralosti získávají tmavě fialovou až černou barvu. Jejich chuť je poněkud trpká a kyselá, protože obsahují poměrně dost tříslovin. Plody nejsou vhodné ke konzumaci za syrova. Naštěstí existuje celá spousta receptů, do kterých můžete arónii použít: sirupy, tinktury, marmelády či likéry.

Vliv arónie na srdeční zdraví

Pokud budete arónii konzumovat pravidelně, můžete zaznamenat zlepšení v oblasti oběhového systému. Arónie totiž velmi pozitivně účinkuje na cévy – díky ní jsou pevné a přitom pružné.

Obsah antioxidantů

Temná barva plodů napovídá, že se v nich budou skrývat i antioxidanty. Ty umí ochránit tělo před volnými radikály, čímž bojují nejenom s nejrůznějšími nemocemi, ale také takovými procesy, jako je stárnutí pokožky. Pokud tedy chcete vypadat déle mladě, dopřejte si arónii pravidelně.

Arónie a oční zdraví

Poslední výzkumy ukazují, že arónie je mimořádně prospěšná také při léčbě onemocnění očí. Tak vážná onemocnění, jako je šedý nebo zelený zákal mohou být prostřednictvím arónie léčeny. Nicméně je zapotřebí ještě dalších výzkumů, které by potvrdily toto tvrzení.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/aronia-w-twoim-ogrodzie-sadzenie-uprawa-i-pielegnacja/

https://www.aronie-cz.cz/

Foto: Pixabay