Jak se mění ženská prsa? Na vině je stárnutí i hormony

Prsa

Prsa považujeme za přednost každé ženy. Přemýšleli jste ale o tom, proč se tolik liší? Mohou mít různé velikosti a tvary a taktéž se mohou měnit v průběhu života ženy. Prsa začínají růst v období puberty – i zde se může lišit věk, kdy k tomu dochází – a jejich růst je zastaven až během menopauzy. Snem každé ženy jsou plná a pevná prsa, ta jsou závislá na množství žlázové tkáně, která je u žen v mladém věku největší. Vzhled prsou ovlivňuje taktéž genetická výbava každé ženy.

Různá velikost ženských prsou

To, že jedna žena má prsa velká a jiná malá, považujeme za zcela běžný jev. Nelze však vyloučit, že příliš velký nepoměr je způsoben nemocí. Zatímco některé ženy jsou majitelkami symetricky umístěných prsou, u jiných lze pozorovat větší vzdálenost mezi prsy. Jedná se tedy o individuální záležitost. Velikost prsou se může měnit také v průběhu života ženy: velikost je závislá na dni menstruačního cyklu. Velikost prsou se mění také v důsledku hormonálních změn, zejména tedy v těhotenství.

Prsa

Foto: Pixabay

Prsa postupem času

Růst prsou začíná u mladých dospívajících dívek. Vyvíjí se tuková tkáň. Prsa získávají svůj typický vzhled polokoule. U dívek nastávají hormonální změny, díky kterým získávají prsa plnější tvar. Velice důležitý je zejména „ženský“ hormon estrogen, který zodpovídá především za objem prsou. Progesteron začne ovlivňovat prsa hned po první menstruaci. Než se prsa vyvinou, trvá to několik let.

Změny v těhotenství

Těhotenství a období po porodu je pro ženu obdobím hormonálních bouří. A hormony jsou velmi důležité pro vzhled prsou. Takže není divu, že se dějí výrazné změny. Prsa začnou růst a svou velikost si udrží až do konce kojení. Tuková tkáň ustupuje ve prospěch mléčné žlázy. Díky tomu mají prsa plnější tvar. Všimnout si můžete též tmavší barvy bradavek.

Změny v menopauze

Menopauza je dalším obdobím obrovských hormonálních změn. Ty je možné pozorovat také ve vzhledu prsou. Poprsí se výrazně zmenšuje a ňadra nejsou pevná. To je způsobeno především slabostí svalů a vazů. Navíc se mění poměry mezi žlázovou a tukovou tkání. Žlázy ustupují tukové tkáni, která není kompaktní. Díky tomu začíná poprsí padat, ztrácí svou elasticitu.

Rakovina prsou

Ke změně prsou může docházet i při rakovině prsu, což je nejčastější rakovina. Obvykle se jedná o hmatatelnou bulku nebo viditelný důlek, zarudnutí, pomerančovou kůži, oteklou žilku na prsu, únik tekutiny z bradavky a vředovitou kůži. Prsa také mohou změnit svůj tvar. Ačkoli je poměrně dobře léčitelná, umí také zabíjet. Každé podezřelé změny proto konzultujte se svým lékařem. Pravidelně provádějte samovyšetření a podstupujte mamografické vyšetření.

Zdroje info:

https://www.prozeny.cz/clanek/jak-se-meni-prsa-21665

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-jak-sie-zmieniaja-kobiece-piersi-odpowiadaja-za-to-nie-tylko,nId,6484778

Foto: Pixabay