Nejste při jízdě autem v psychické pohodě? Těchto 5 rad vám pomůže se uklidnit a neztratit přitom koncentraci

Jízda autem

Ne každý si řízení nebo pouhou jízdu autem na straně spolujezdce užívá. V mnohých naopak vyvolává pouhé pomyšlení na usednutí za volant nepříjemné pocity. Jenže bez automobilu se dnes jen těžko obejdeme. Co tedy změnit, abyste se v autě uklidnili, pokud jej využívat musíte?

1) Buďte připraveni na nejhorší

Zní to možná trochu paradoxně, ale ke klidu vám pomůže to, že vždy budete počítat s tím nejhorším. Ti nejlepší řidiči totiž vynikají tím, že doslova na každém kroku vidí číhající nebezpečí, dokážou předvídat.

Jsou kvůli tomu vystresováni? Nikoliv. Jízdu totiž neustále přizpůsobují tomu, jako by zpoza rohu vyjelo auto, které jim nedá přednost, případně očekávají vběhnutí chodce nebo třeba zvířete pod kola. Protože svou jízdu upraví tak, aby je žádné z těchto rizik nemohlo ohrozit, nejsou poté vystresováni ve chvíli, kdy tato nečekaná situace skutečně nastane.

Nesnažte se tedy překračovat rychlostní limity například proto, že se na vás lepí agresivní řidič, kterému nevyhovuje vaše pomalá jízda. Vždy se soustřeďte sami na sebe a na to, abyste jeli takovým stylem, při kterém máte auto plně pod kontrolou.

Pokud si náš první tip vezmete k srdci doslova, pak byste měli dopředu myslet i na ten skutečně nejhorší scénář, tedy na případnou havárii. V tomto případě byste měli mít sjednané nejen povinné ručení. Nezapomeňte také na havarijní pojištění a životní pojištění. Životní pojištěníŽivotní pojištění vám finančně pomůže v případě vážného poranění či pracovní neschopnosti.

2) Pusťte si oblíbenou hudbu

Hudba do auta prostě patří. Pusťte si oblíbenou muziku, která vás hodí do pohody. Skvěle v tomto smyslu fungují zejména popové skladby, ať už jde pop současný, nebo o starší retro hity. Taneční nebo rockovou a metalovou hudbu si raději nechte na jiné příležitosti, příliš dynamická hudba vás může od řízení rozptylovat.

3) Vezměte si na pomoc zkušenějšího spolujezdce

V případě, že si za volantem nepřipadáte ještě úplně sebejistě, je nejlepší volbou jízda za dohledu zkušenějšího. Jednou z variant je zakoupení kondičních jízd v autoškole – za dohledu instruktora můžete jezdit v případě, že již máte zkoušky úspěšně za sebou.

Pomoci může i partner(ka), rodiče, sourozenci nebo třeba přátelé. Vezměte si na pomoc někoho s opravdu bohatými zkušenostmi, kdo vám kritiku podá mile a srozumitelně. V žádném případě byste naopak neměli jezdit za dohledu cholerické osoby, která vás bude rozptylovat křikem a nekompromisní kritikou.

4) Dejte vůz do servisu

Jestliže vlastníte starší vůz, ve který nemáte důvěru, doporučujeme vám nechat jej v servisu zkontrolovat. Odborník může navrhnout výměnu brzd za nové, případně dílčí drobné úpravy, díky kterým bude váš vůz opět v dokonalé kondici. Vy se tak nebude bát toho, že kvůli stavu vozu cesta skončí špatně.

5) Vyhýbejte se dopravním špičkám

Dopravní špička vždy znamená spoustu spěchajících řidičů, kteří jedou pro děti, na nákupy a domů. Riziko, že v takovém provozu dojde ke stresové situaci, je obrovské. Máte-li tedy možnost, snažte se těmto chvílím vyhnout a s autem vyrážejte spíše v hodinách klidnějších.

Zdroje info: novinky.cz, csobpoj.cz

Náhledové foto: Pexels

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.