Využijte blahodárných účinků eukalyptů při koupání

Eucalyptus 2

Koupelna, zejména v nedávně době, se stala útočištěm, kde lidé v klidu prožívají uvolňující chvilky. Následně je rozumné pečlivě vybírat kosmetické přípravky, které mají užitečný vliv na pohodu a zdraví. Eukalyptové větvičky neodmyslitelně patří k extravagantní výzdobě a vrcholům těchto domácích lázní. Proč je tedy dobré mít je v domácnosti?

Historie eukalyptu

Možná jste to nevěděli nebo zapomněli, ale eukalyptus se v medicíně využívá již po staletí. Existuje více než 500 druhů této rostliny. Podstatně se liší vzrůstem, barvou i tvarem listů. Několik druhů se vyvíjí do výšky několika centimetrů, jiné se mohou vyvinout až do výšky 1,4 metru. Eukalyptus neboli blahovičník byl poprvé nalezen v Austrálii. Záznamy o prvních eukalyptových plantážích v Evropě pocházejí z roku 1873 ze Španělska.

Eukalyptus a jeho regenerační vlastnosti

Eucalyptus
Foto: Pixabay

O eukalyptu nejčastěji slýcháme v souvislosti s nachlazením. Tato bylina je výjimečně dobrá pro léčbu dýchacích cest, díky svého složení. Léčivá složka eukalyptu je obsažena v mnoha produktech, jako jsou kapky proti kašli, kapsle proti bolesti v krku, a je součástí kúr a olejů. Oleje se nejčastěji používají k různým inhalacím, aby se zmírnily nepříjemné příznaky nemoci. A obvykle jde o jeden z přínosů zařazení rostliny do sprchy.

Eukalyptus do sprchy

Při sprchování se z páry uvolňují základní oleje, což znamená, že při ranní sprše můžeme vdechovat léčivé látky, které se uvolňují z eukalyptové větvičky. A co víme s jistotou je, že eukalyptový esenciální olej má významné protizánětlivé vlastnosti.

Eukalyptus proti rušivému hmyzu

Eucalyptus 3
Foto: Pixabay

Eukalyptový olej je úspěšným repelentem proti různému druhu hmyzu. V případě, že nemáte v oknech sítě proti škůdcům, je rozumné zavěsit eukalyptové větvičky blízko oken a vchodů. Škůdci zjistí, že silná vůně eukalyptu je natolik odpuzující, že si návštěvu vašeho domu určitě rozmyslí. Eukalyptus můžete pěstovat i jako pokojovou rostlinu v květináči nebo truhlíku.

Zdroje info: loukykvet.cz, dumazahrada.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3703330/

Náhledové foto: Pixabay