Vypadávání vlasů u mužů – fakta a mýty o alopecii i vlasové transplantaci

Vypadávání vlasů

Co způsobuje vypadávání vlasů u mužů? Která část populace je náchylnější k plešatění? Jak moc bolí transplantace vlasovými folikuly a jedná se dlouhodobé řešení? Kolem plešatění a zákroků, které slibují řešení tohoto problému, koluje na internetu spousta mýtů a nepřesných informací. V následujícím článku se dozvíte, jak to všechno doopravdy je. Pokud vás zajímá, co je skutečnou příčinou alopecie a jak s ní efektivně bojovat, pak se neváhejte pustit do čtení.

Vypadávání vlasů u mužů způsobují geny

To je částečně fakt, ale nemusí tomu tak být vždy. Genové dispozice hrají velkou roli v tom, kdy a v jaké míře se plešatění objeví. Pokud je mužská část vaší rodiny plešatá, tak je vysoká pravděpodobnost, že se tento problém dostaví také u vás. Na druhou stranu, můžete pocházet z rodiny vlasáčů, a přesto je možné, že u vás dojde k nadměrnému vypadávání vlasů. Na vině totiž u některých jedinců mohou být zcela jiné důvody než jsou genetické předpoklady. Zde si uvedeme některé z nich:

  1. Dlouhodobý i krátkodobý stres
  2. Špatná životospráva
  3. Nedostatečná nebo naopak přehnaná vlasová hygiena
  4. Užívání některých léčiv
  5. Nešetrné kosmetické přípravky

Pánové trpí plešatěním více než ženy

Toto tvrzení je veskrze pravdivé. Poměrně velké množství žen trpí také nadměrným vypadáváním vlasů, nicméně v porovnání s mužskou populací je to podstatně menší procento. Plešatění v různých podobách postihuje přibližně 60 % mužů a 40 % žen. U obou pohlaví se tento jev vyskytuje zejména po padesátce, u žen navíc také často po porodu. Velký rozdíl spočívá v příčinách, kdy u žen jsou na vině nejčastěji hormonální změny, a také ve způsobu vypadávání vlasů. Zatímco u mužů většinou dochází k úbytku vlasových pramenů z čela, na temeni hlavy nebo na obou místech zároveň, dámy postihuje řídnutí především v oblasti pěšinky či rovnoměrně po celé hlavě.

Transplantace vlasovými folikuly bolí … a nebo ne?

Pokud jste se někde dočetli, že je transplantace vlasů bolestivá, tak věřte, že se jedná o mýtus. Tento zákrok probíhá pod lokální anestezií. Injekční stříkačkou je před procedurou vpraveno anestetikum do ošetřované oblasti hlavy. Tyto vpichy mohou být trochu nepříjemné, pro některé citlivější osoby možná i trochu bolavé, po aplikaci anestetika ale už vůbec nic necítíte, čili samotný zákrok je zcela bezbolestný a šetrný. Nejprve jsou odebrány vlasové štěpy z oblasti, kde máte kštici ještě hustou a zdravou, a následně jsou přeneseny do předem připravených malých kanálků v místě lysiny.

Je nastřelení vlasů trvalým řešením?

Transplantované vlasy nepodléhají většině faktorům, které ovlivňují plešatění u mužů. Dá se tedy s vysokou pravděpodobností říci, že se jedná o řešení, které vám vydrží do konce života. Samozřejmě je potřeba se o ně správně starat a vyhnout se zlozvykům, jež mohou vypadávání vlasů podporovat, jako je špatná hygiena, nebo příliš nezdravá životospráva. Chcete-li své nové háro zachovat zdravé a husté, jezte stravu bohatou na vitamín B a zinek a nezapomeňte používat šetrné, ideálně přírodní, šampony a další vlasovou kosmetiku.

Tolik k mýtům a faktům o nadměrném vypadávání vlasů u mužů. Dozvěděli jste se, že se jedná o bezbolestné a především trvalé řešení problému s plešatěním a zjistili jste také, co stojí za tímto nežádoucím jevem, který postihuje především muže nad 50 let. Věříme, že jste konečně dostali informace, které jste potřebovali, a nyní už vám nic nebrání v podstoupení transplantace vlastními vlasovými folikuly.

A jak jste se popasovali se začínající pleší vy? Podstoupili jste podobný zákrok, nebo máte v rodině někoho, kdo se s takovými problémy potýká? Rozepište se o svých zkušenostech v komentářích, jistě nebudeme jediní, koho vaše postřehy zajímají!

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.