Víte, jaké výhody má objímání? Je skvělé pro vaše zdraví!

Objetí

Objímání je způsobem, jak dáváme druhé osobě najevo svou náklonnost. Nemusíme ji ale objímat jen z toho důvodu, že se snažíme dát najevo svou lásku. Objímáme z radosti, ale také když jsme smutní, nebo když se snažíme utěšit danou osobu. Podle některých je k přežití potřeba čtyř objetí za den, k růstu ale potřebujeme až dvanáct objetí za den! Výzkumy uvádí, že díky objímání jsme zdravější a šťastnější.

Objímání proti stresu

Podle vědců může objímání skutečně snížit úroveň stresu, který pociťujeme. Pokud tedy máte vedle sebe osobu, která prožívá něco nepříjemného, neváhejte ji obejmout. Pozitivně se to ale může projevit také na vás. I vy těžíte z objetí, takže jím nešetřete!

Obejmout

Foto: Pixabay

Objímání může posílit vaši imunitu

Lidé, kteří se často objímají, mohou být méně náchylní k onemocnění, jako je chřipka, nachlazení nebo rýma. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, že se častěji setkáváme s různými mikroby. Naše tělo si je tak zapamatuje a je schopné s nimi lépe bojovat. Důvodem ale může být také to, že při objímání snižujeme stres, což se může projevit také na fyzickém zdraví.

Můžete zlepšit kardiovaskulární zdraví

Takové objetí ze srdce skutečně může posílit zdraví skutečného srdce! Při objímání dochází ke snížení hladiny krevního tlaku a srdeční frekvence, což jsou hned dva rizikové faktory zvyšující pravděpodobnost onemocnění srdce.

Díky objetí jsme šťastnější

Při láskyplném fyzickém kontaktu lidské tělo uvolňuje hormon, kterému se říká oxytocin. Tento hormon v nás vyvolává pocit štěstí a současně odstraňuje stres. Někdy stačí pouze sedět vedle osoby, kterou máte rádi, aby došlo k uvolnění tohoto hormonu. Avšak čím více kontaktu, tím více oxytocinu! Tento hormon má silnější účinek zejména na ženy. Kromě pocitu štěstí jim pomáhá také snížit krevní tlak.

Objetím proti strachu

Je to logické. Pokud se malé dítě bojí, vždycky mu pomůže, když mu maminka přispěchá na pomoc a obejme ho. Strach rázem zmizí. Podobným způsobem funguje objetí i u dospělých lidí. Může být také způsobem, jak dodat druhé osobě sebevědomí. A pozor, tato metoda funguje také v případě, kdy objímáme neživý předmět, jako je například plyšová hračka.

Bojujte proti bolesti

Některé formy dotyku, jako je například objetí, mohou snížit bolest. Takže i objetí v případě, že zažíváte bolest pomáhá. Opět si můžeme dát typický příklad na matce s dítětem: když si dítě ublíží, rychleji se uklidní u maminky v náručí.

Díky objetí můžete lépe komunikovat se svým okolím

Lidská komunikace je verbální (prostřednictvím slov) a neverbální (prostřednictvím tělesných projevů). Právě dotyk je jednou z forem neverbální komunikace. Některé dotyky mohou vyvolávat vztek, jiné (mezi které patří o objímání) jsou uklidňující a příjemné.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/why-hugging-is-actually-good-for-your-health-video/

https://www.healthline.com/health/hugging-benefits

https://aktin.cz/7-benefitu-objimani-aneb-jak-si-zlepsit-zdravi-zadarmo-a-velmi-prijemne

Foto: Pixabay