MUDr. Richard Hovadík: Po laparoskopii kýly je možná běžná aktivita už od druhého dne

ISCARE_operacni_sal

Kýla je slovem, které spoustu lidí doslova straší. Pokud někdo kýlou trpěl, nejspíše si prošel operací, jež byla poměrně náročná. Kýla je v podstatě jakýmsi otvorem v břišní stěně, kterým se do podkoží vklenou vnitřní orgány. Rozhodně jde o velmi nepříjemnou záležitost, která může být v některých případech z hlediska zdraví velmi nebezpečná. Já jsem si o kýle povídal s MUDr. Richardem Hovadíkem z Centra jednodenní chirurgie ISCARE.

Kýlou jsem nikdy netrpěl, takže jsme si hledal informace. Myslíte, že je osvěta týkající se kýly v současné době dostatečná?

Ano, dostupnost informací je v dnešní době slušná.

Co stojí za samotným vznikem kýly?

Oslabení břišní stěny věkem, náročnou fyzickou prací, po porodech, ale roli hraje i genetika.

Kde nejčastěji kýla vzniká?

Nejčastěji v tříslech, pupku, nad pupkem, ale jsou u vzácnější kýly například Spiegelova hernie na boku břišní stěny.

MUDr. Richardem Hovadík

MUDr. Richardem Hovadík: Foto se svolením MUDr. Richarda Hovadíka

Jak vlastně zjistím, že kýlu mám?

Velice jednoduše, objektivně pozorujete vyklenutí břišní stěny v místě kýly, to znamená vyklenutí v místě třísel, pupku, nebo břišní stěny nad pupkem, ale hernie někdy nemusí viditelně vyklenovat břišní stěnu, ale může bolet, když defekt břišní stěny není veliký, v tomto případě se dovyšetřuje ultrazvukem břišní stěny.

Kýla u mužů a u žen? Jaký je podle vás rozdíl?

Kýly u mužů i žen vznikají stejným způsobem, u žen navíc je těhotenství, po kterém jsou pupeční kýly a rozestupy přímých svalů břišních, tzv. diastasy, jinak je rozdíl pouze u operace tříselné hernie, kde jsou u muže a ženy trochu jiné anatomické poměry dané pohlavím.

Jaká je rekonvalescence po zákroku, který se týká kýly? Po laparoskopickém řešení kýly lze již za 4 týdny plně sportovat. Je to tak?

Záleží na druhu sportu, plná zátěž při náročnějších sportech je doporučena za 4-5 týdnů po operaci.

Kdy je možné kýlu operovat laparoskopicky?

Operovat laparoskopicky lze prakticky vždy, výjimku tvoří pacienti, kteří mají závažnější onemocnění srdeční, nebo jsou po závažnějších předešlých operací břicha klasickým způsobem, nebo trpí zánětlivým onemocnění  střev, například ulcerosní kolitidou, či Crohnovou chorobou.

Hrozí, že se obtíže po operaci mohou vrátit?

Ano, obtíže se mohou vrátit, jedná se o takzvanou recidivu hernie, ke které může dojít po letech, ale i dříve po operaci, pokad pacient nedodrží doporučenou pooperační rekonvalescenci.

Jak dlouho trvá, než se se samotným problémem, tedy s kýlou dostanu na řadu?

Termíny objednání k operaci jsou cca  týden až měsíc

Děkuji za rozhovor

Zdroje info: Autentický rozhovor s osobností

Náhledové foto se svolením MUDr. Richarda Hovadíka

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.