Studené nohy: Běžná věc, nebo problém? Kdy jít za lékařem

Studené ruce

Nohy jsou studené tehdy, když mají nohy nižší teplotu než zbytek těla. Tento problém se může týkat též rukou. Ne vždy je třeba podléhat panice, protože tuto situaci zažil určitě každý. Pokud ale máte studené ruce a nohy opakovaně, měli byste zpozornět. Může jít například o problém krevního oběhu. Důvodů, proč jsou ruce a nohy studené, může být celá spousta. Jedním z nejčastějších je špatný průtok krve v nohou a rukou.

Jak často máte studené nohy?

Je normální mít občas studené nohy. Není to důvod k obavám. Bohužel není přesně určeno, jaká četnost studených nohou je ještě v normě a kdy už by se mohlo jednat o problém. Lidé, kteří opakovaně trpí na studené nohy, by mohli mít problémy s oběhovým systémem, ale také mohou trpět nějakou z hormonálních poruch. Příčinou ale mohou být také autoimunitní stavy či stavy, které ovlivňují nervový systém.

Zima

Foto: Pixabay

Jak ovlivňují studené nohy zbytek těla?

Studené nohy jsou velmi nepříjemné. Obvykle na ně použijeme teplé ponožky, které by nám měly pomoci tento stav odstranit. V některých případech můžete pociťovat také mírnou bolest v oblasti studených nohou. Barva studených končetin se může lišit od zbytku těla. Typické je světlejší zbarvení pokožky (bílá až modrá či fialová pokožka). U některých lidí se studené nohy mohou vyskytovat ve stejnou dobu, například v noci.

Co když vás trápí studené nohy?

Pokud máte pocit, že vás trápí studené nohy příliš často, zajděte za svým lékařem. Vzhledem k tomu, že studené nohy mohou být projevem mnohých chorob, provede lékař vaši celkovou anamnézu. Tak získá potřebné informace, aby mohl provést zodpovědný verdikt. Lékař může například hledat poškození nervů nebo nějaká zranění, provést různé testy k vyloučení některých onemocnění, zejména pak srdečních chorob.

Jak se zbavit studených nohou?

Do oblastí, kde je snížená teplota, noste vždy dostatečné oblečení – obuv, teplé ponožky a rukavice. Někdy mohou být studené nohy způsobeny lékem, který užíváte. Bez porady se svým lékařem ale nepřestávejte tento lék užívat! Studené nohy můžete odstranit nošením teplých ponožek, pravidelným cvičením, nošením kompresních punčoch, zdravou stravou a pitím dostatečného množství vody. Jako prevence funguje vyhýbání se kofeinu, pravidelný pohyb (neseďte celý den), nekouření a nechození naboso.

Zdroje info:

https://aktin.cz/studene-ruce-a-nohy-jak-se-jich-zbavit-a-kdy-mohou-znacit-problem

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23045-cold-feet

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4843861/

Foto: Pixabay