Víte, jak vybrat pastinák a petržel v obchodě?

Pastinák

Petržel a pastinák. V rámci nákupu je snadno smícháte, ale rychle si všimnete rozdílu. Chuťově se velmi liší. Řekneme vám, jak tyto dvě kořenové zeleniny rozeznat od sebe pohledem a na co si dát pozor při jejich nákupu.

Rozdíl odhalíme ve stonku, velikosti a vůni

Pokud jste na pochybách, zda držíte v ruce petržel nebo pastinák, podívejte se na stonky. Pastinák má vydlabaný střed, zatímco petržel má prstenec po celé délce kořene. Petržel je menší a štíhlejší, zatímco pastinák bývá větší, robustnější a delší. Pokud u těchto kořenových zelenin odřízneme nať, petržel se zbarví do fialova, zatímco petržel zůstane bílá. Kromě toho se liší i vůně, protože pastinák připomíná spíše sladkou mrkev.

Pastinák je méně náročný na pěstování, protože se vyvíjí tam, kde se jiné kořenové zelenině nedaří, a je prospěšnější než petržel. Pokud se vám tedy petržel na vaší zahradě nevyvíjí dobře, zkuste pěstovat pastinák. Vysévejte ho na jaře, a na podzim sklízejte.

Pastinák je sladká forma petržele

Největším rozdílem je chuť — je přirovnáván k mrkvi. Oproti ostřejší a aromatičtější petrželi je velmi sladký a obsahuje jemnou, mléčnou chuť.

Petržel i pastinák mají v kuchyni široké uplatnění

Oba druhy lze konzumovat syrové nebo vařené. Hodí se do polévek, pečených pokrmů, kaší, omáček a pomazánek. Každý z nich je vhodnější pro odlišné pokrmy.

1. Petržel

Lépe se používá do polévek, omáček nebo pod maso s jinou kořenovou zeleninou, kvůli výraznější chuti. Je vhodná i do petrželovo-mrkvových pomazánek.

Petržel
Foto: Pixabay

2. Pastinák

Je ideální pro přípravu pyré jemnější chuti, kaše nebo sametové polévky. Kromě toho je vhodný na přípravu paštik, zeleninových karbanátků a do celerových hranolků. Syrový pastinák je výjimečný v zeleninových koktejlech, s mrkví, červenou řepou a jablky. Má mírně vysoký obsah vitaminu C, draslíku a močopudných látek, takže je ideální zeleninou pro jarní detoxikaci a posílení odolnosti.

Jak si vybrat v obchodech a jak je doma skladovat?

Při nákupu petržele nebo pastináku v obchodě vybírejte menší kousky. Budou křehčí a budou mít silnější chuť.

  •       Zkontrolujte slupku — měla by být pevná, bez známek hniloby
  •       Dejte si pozor na odstraněnou nať — ty mohou od kořenového konce rychle shnít. Oba druhy kořenové zeleniny mají středně dlouhou životnost v regále. V domácnosti je skladujte v chladničce a mějte zabalené ve vlhkém hadříku, aby vydržely déle čerstvé.

Pokud máte ve sklepě místo, naše babičky odkládaly kořenovou zeleninu do bedýnek s vlhkým pískem, díky čemuž zůstala po celou zimu dokonale čerstvá.

Zdroje info: ireceptar.cz, kupi.cz

Náhledové foto: Pixabay