Iontové nápoje: pro koho jsou a kdy je pít? Krátký průvodce

Iontový nápoj

Iontové nápoje by měly podle svého názvu obsahovat minerální látky čili ionty. Takové nápoje mají za úkol doplnit ty minerální látky, o které naše tělo přijde v důsledku náročné fyzické činnosti. Touto činností může být například cvičení. Obsahují sodík a chlor, draslík, hořčík nebo také vápník. Některé iontové nápoje obsahují navíc také další látky, které podporují výkon. Například tedy sacharidy (maltodextrin, sacharóza, glukóza či fruktóza), aminokyseliny nebo kofein.

Kdy používat iontové nápoje?

Existují tři situace, kdy je pití iontového nápoje vhodné. Základním důvodem je snaha o doplnění iontů a tekutin, o které přicházíte v důsledku fyzické námahy. Kromě toho získáváte také zdroj sacharidů, které jsou zejména pro sportovce důležité pro udržení maximálního výkonu. Sportovci musí sacharidy doplňovat i v průběhu cvičení. Iontové nápoje podporují také výkon a snižují pocit únavy. Mohou za to zejména obsažené aminokyseliny nebo třeba kofein.

Sportovní nápoj

Foto: Pixabay

Kdo by neměl používat iontové nápoje?

Iontové nápoje jsou extrémně vhodné pro toho, kdo si plánuje dlouhodobý silový trénink (nad dvě hodiny). Naopak sportovci, kteří mají v plánu středně náročný trénink v posilovně, mohou ztracené minerální látky získat z klasické potravy. Není důvod kupovat si iontový nápoj, protože ztráta iontů není velká. Také při skupinových lekcích, jako je jóga, pilates nebo třeba zumba nehrozí takový úbytek iontů a sacharidů. V neposlední řadě by iontový nápoj neměli jen tak používat osoby, které se snaží hubnout, protože jsou energetické.

Jak na hydrataci při cvičení?

Hydratace je klíčová pro každého sportovce. Tekutiny mohou získat ve formě vody nebo třeba iontového nápoje. Pokud na sportovce čeká v daný den závod, měl by vypít předem asi 500 ml tekutin (sportovního nápoje) a asi 200 ml těsně před závodem. V průběhu samotného výkonu by si pak sportovec měl dopřát tekutiny každých asi 20 minut. Dehydratace totiž zhoršuje výkonnost.

Zdroje info:

https://aktin.cz/iontove-napoje-kdy-ma-smysl-je-pit-a-kdy-jsou-naopak-zbytecne

https://www.nutrend-supplements.com/water-vs-ionic-drink-a39933.htm

Foto: Pixabay