Pomozte genetice a objevte způsoby, jak podpořit dlouhověkost

Chcete si zachovat mladistvý vzhled a vitálnost i v pokročilém věku? Kromě genetického základu je vhodné přidat i vlastní snahu, díky které dlouhověkost můžete poměrně výrazně ovlivnit a podpořit. Samozřejmostí je ideální denní dodržování takových návyků, protože konzistence je důležitější než jednorázové opatření.

Rovnováha a zdravý životní styl

Základním předpokladem, jak si zbytečně neubírat cenné roky, je dodržování základní rovnováhy. To znamená zdravý životní styl v podobě pohybu a zdravé stravy. Kromě toho je důležité myslet na duševní zdraví, kdy se snažte eliminovat stres a celkově pracovat na své psychické pohodě. I když se to zdá jako příliš obecné rady, skutečně to takto z dlouhodobého hlediska funguje.

Jaké potraviny zařadit do jídelníčku

Existují potraviny, které jsou díky obsahu určitých látek více vhodné právě do jídelníčku za účelem podpory celkového zdraví a vitality. Pravidelně proto zařaďte například brukvovitou zeleninu i listovou zeleninu, protože se jedná o cenný zdroj antioxidantů. Kromě toho je dobré si dopřávat bobule, které rovněž obsahují antioxidanty a prospěšné vitamíny. Dále se doporučují luštěniny a nejrůznější houby, jako například hlíva ústřičná, shiitake, maitake nebo reishi.

Foto: Pixabay

Přerušovaný půst

Kromě tradičního doporučení na celkový zdravý jídelníček je důležité zaměřit se i na to, jak vlastně jíte. Porce by měly být odpovídající, ale stejně tak je důležitý i čas na vytrávení a zpracování potravy. Přesně to zohledňuje přerušovaný půst. Ten tedy může mít pozitivní vliv právě nejenom na hubnutí, jak bývá často doporučován, ale právě na možné prodloužení délky života. V rámci přerušovaného půstu máte navíc na výběr hned z několika různých modelů. A to například 10:14, kdy 14 hodin nic nejíte, což bývá především přes noc a ráno či večer a veškeré potřebné kalorie a živiny následně doplníte během okna trvajícího 10 hodin. Další variantou je 8:16.

 

Zdroj: https://www.lekarna.cz/clanek/jak-se-dozit-dlouhovekosti/ a https://www.puravia.cz/blog/dlouhovekost-3-vedecky-podlozene-zpusoby-jak-zit-co-nejdele-ve-zdravi-ktere-muzete-zacit-delat-jeste-dnes/

Náhledové foto: Pixabay