Civilizační choroby: mrtvice už se dávno netýká jen seniorů

Sundowning

29. října je datum, na které připadá Světový den mrtvice. Důvodem je to, že je třeba poukázat na závažnost tohoto onemocnění. Mrtvice patří mezi nejzávažnější civilizační onemocnění. Vzniká tak, že dojde k ucpání mozkové cévy nebo vede rovnou k jejímu prasknutí. Toto onemocnění se dávno netýká jen lidí zralého věku, ale poskytuje také lidi v produktivním věku. V České republice považujeme mrtvici za druhého největšího zabijáka lidí.

Civilizační choroby – příčina

Co je příčinou vzniku civilizačních chorob? Mohou to být genetické predispozice, ale také všeobecně životní styl. Do této skupiny zahrnujeme nezdravou stravu, nedostatek fyzické aktivity a také stres. Kromě mrtvice se může jednat o další neurologické onemocnění, jako je například demence. I demenci máme spojenou zejména se seniory, avšak pravdou je, že postihuje osoby už ve věku od čtyřiceti let. Demence je souhrnný název pro onemocnění, jako je například Alzheimerova, Parkinsonova či Huntingtonova choroba.

Mrtvice
Mrtvice

Foto: Pixabay

Prevence civilizačních chorob

Důvodů, proč civilizační choroby vznikají, je spousta. Některé z nich jsme schopni ovlivnit, typicky jde o úpravu jídelníčku a zařazení dostatečného množství pohybu, vyhýbání se alkoholu, cigaretám či drogám. Některé příčiny vzniku ale ovlivnit nejsme schopni. Jedná se o traumata hlavy, genetické predispozice apod. Vědecký tým Chromozoom přišel se speciálním genetickým testem Chromozoom Health, který může včas zachytit citlivost na alkohol, vyšší krevní tlak či cholesterol, které mohou způsobit mozkovou mrtvici.

Sociální kontakt pro zdraví mozku

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že sociální kontakty mohou příznivě působit na zdraví mozku. Oproti tomu sociální izolace a osamocenost vedou k rozvoji demence v pokročilejším věku. Pro zdraví mozku funguje příznivě také osvojování nových schopností, jako je například učení se cizím jazykům, hra na hudební nástroj apod. Využívání internetu a chytrých aplikací umožňuje našemu mozku zlenivět. Proč bychom si měli pamatovat, kdy má kamarád narozeniny, když to máme uložené v telefonu?

Zdroje info:

https://tojesenzace.cz/2022/10/25/civilizacni-choroby-ktere-se-nevyhybaji-ani-mladym-lidem-s-mozkovou-prihodou-se-v-zivote-setka-kazdy-ctvrty/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/stroke/symptoms-causes/syc-20350113

Foto: Pixabay