Vegetariánská strava přináší celou řadu zdravotních přínosů

Vegetarián

Vegetariánská strava je zaměřena na rostlinné produkty, jako je ovoce, zelenina, ořechy, semena a luštěniny. Je několik druhů vegetariánského stravování, přičemž v rámci některých není zakázáno pouze maso, ale také další živočišné produkty, jako je med, mléko, vejce apod. Někteří vegetariáni si dopřávají ryby, zatímco jiní je mají zakázány.

Vegetariánská strava a její druhy

Samotné vegetariánství chápe řada lidí jako strava, ze které je vyjmuto maso – drůbeží, vepřové, hovězí a jiné. A pak jsou ještě přísnější odnože tohoto stravování, které toho zakazují mnohem více:

  • Veganství – dovoleny nejsou žádné živočišné produkty, a to jak v konzumaci tak také používání. To znamená, že vegan by neměl nosit nic z pravé kůže atd. Při konzumaci jsou zakázány veškeré živočišné produkty, jako je maso, mléko, med, ryby a vejce.
  • Lakto-vegetariánství – jedné se o stravování, kdy je dovolena konzumace mléka a mléčných výrobků. Strávníci se ale vyhýbají masu, rybám a vejcím.
  • Lakto-ovo-vegetariánství – je dovolena konzumace vajec a mléčných výrobků, ale nesmí se jíst maso a ryby.

Vegetariánská pokrm

Foto: Pixabay

Vegetariánská strava má spoustu výhod

Pokud se budete stravovat podle vegetariánských metod, pak můžete dosáhnout snížení nasycených tuků ve své stravě. To v konečném důsledku může vést ke snížení nezdravě vysoké hladiny cholesterolu a tudíž i k lepšímu zdraví srdce. Dojít také může ke snížení krevního tlaku. Vegetariáni obvykle mají také nižší příjem kalorií. V kostce tedy vede vegetariánská strava k lepšímu srdečnímu zdraví, snižuje riziko vzniku cukrovky, vysokého krevního tlaku, obezity a pravděpodobně také rakoviny (zapotřebí je dalších studií).

Rostlinné zdroje bílkovin

Konzumace masa a živočišných produktů je spojována především s příjmem bílkovin, které jsou pro fungování našeho těla nezbytné. Existuje ale spousta zdrojů bílkovin, které mají rostlinný původ. Mezi ně patří ořechy, semena, luštěniny, tempeh, celozrnné výrobky a výrobky vyrobené z pšeničného lepku, jako je například seitan. Skvělým zdrojem bílkovin je také sója a produkty z ní, jako jsou sójové boby, mléko, tofu, tempeh, sójové těstoviny a další.

Rostlinné zdroje vápníku

Při vegetariánském stravování, kdy se lidé vyhýbají konzumaci mléka a mléčných výrobků, může ve stravě chybět také vápník. Rostlinnými zdroji tohoto prvku jsou tmavá listová zelenina, kapusta, brokolice, produkty obohacené vápníkem (např. tofu), mandle, obiloviny ad.

Rostlinné zdroje železa

Také železo najdeme zejména v živočišných produktech. Jeho zdroje ale mohu být i rostlinné. Patří sem tmavá listová zelenina, luštěniny, špenát či sójové boby.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/vegetarian/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8069426/

Foto: Pixabay