Houby, které vám mohou zajistit věčné mládí

Leskokorka

Houby z řádu lesklokorek se řadí mezi chorošovité kloboukaté parazitické houby s přisedlými plodnicemi nebo s utvořeným třeněm, jejichž klobouk má povrch zajištěný voskovitou vrstvou a trubicovitým hymenoforem. Všechny druhy jsou ovšem klasifikované jako vzácné!

Tento organismus se vyvíjí paraziticky nebo saprotrofně na listnatých nebo jehličnatých stromech, kde způsobuje bílé kažení dřeva. Ale i přesto se řadí mezi vzácné, takže je nesbírejte a mějte k nim úctu.

Druhy leskokorek

  • Ploská je považována za nejvíce objevovanou leskokorku. Má hladkou čepičku o rozměru 600 mm. Vyvíjí se velmi hojně na živých i odumřelých kmenech listnatých stromů. A podle poznatků, by houba měla mít ozdravné účinky pro náš organismus.
  • Modřínová je výjimečně vzácná. Vyvíjí se na odumřelém dřevě jehličnanů.
  • Prefifferova se vyvíjí zcela paraziticky na bázi živých listnatých stromů, zejména buků.
  • Pryskyřníkovitá se vyvíjí paraziticky na živých listnatých stromech, zejména na dubech. Když strom odumře, vyvíjí se saprotrofně, což znamená, že se živí tlející hmotou a je velmi vzácná.
  • Jehličnanová je momentálně nejvíce studovanou houbou našimi mykology. Vzácně se může vyskytovat na jedli, a méně často na ostatních jehličnanech.
Leskokorka 1
Foto: Pixabay

Leskokorka lesklá se vyvíjí na bázích odumřelých dubů, méně často i na jiných listnatých stromech. Tento druh je mimořádně dobře známý v čínské farmacii a využívá se již více než 2000 let. V Japonsku se na houbu odkazuje jako na reishi a v Číně jako na lingzhi. Vzhledem k dlouhým zkušenostem se jí říká lék na věčné mládí a její využití souvisí s délkou života.

Jaké léčivé účinky leskokorka má?

Leskokorka nabízí hned několik možností, jak vám může pomoci se zdravím. Způsobuje úlevu při nádorových onemocněních. Zvyšuje odolnost, obnovuje imunitu, snižuje hladinu cholesterolu, detoxikuje organismus, zmírňuje bolesti kloubů, zlepšuje paměť a přispívá ke zpomalování stárnutí buněk. Legální cestou, jak se dostat k leskokorce je koupit si ji v lékárně nebo v obchodě se zdravou výživou.

Zdroje info: prevebio.cz, tinktura.eu, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0263822320331263

Náhledové foto: Pixabay