Máte potíže se spánkem? Na pomoc přichází vhodné bylinky

Spánek

Bylinky jsou mocným pomocníkem přírody. Ještě než vznikly léky, lidé byli odkázáni na jejich léčivé účinky. Někteří lidé se k bylinkám obrací ještě dnes, a to při mnohých zdravotních neduzích, jako je nachlazení, kašel, bolesti kloubů, urychlení hojení, lepší nálada nebo třeba lepší spánek. Výhodou bylinek je to, že mají mnohem méně nežádoucích účinků, než některé léky. I tak bychom je ale měli užívat s rozumem.

Bylinky léčí i škodí

Pokud se rozhodnete užívat nějakou bylinku pravidelně, zkontrolujte si její maximální možné množství, které můžete za den užít. Taktéž si zkontrolujte, zda není nutné užívání po určité době přerušit – i toto je u bylinek celkem běžné. Bylinky si můžete natrhat a nasušit sami, díky čemuž se dají ušetřit peníze za nákup léků. Dávejte si ale dobrý pozor na to, abyste používaly pouze bylinky, které dobře znáte. Níže už je výčet bylinek, které platí na nespavost, potíže se spánkem a úzkosti.

Levandule

Foto: Pixabay

Levandule

Levandule má uklidňující účinky na naše smysly. Její výhodou je i to, že vypadá krásně a navíc líbezně voní. Uklidňuje, uvolňuje a odstraňuje stres. Vůně levandule využívali už naši předkové k tomu, aby lépe usnuli. Někteří lidé si květy levandule zavážou do pytlíku a ten si pověsí na pelest postele nebo dají pod polštář. Díky tomu mají lepší spánek.

Heřmánek

Také heřmánek je proslulý svými uklidňujícími vlastnostmi. Výborný je jako čaj, který můžete podat i dětem. Květy heřmánku můžete též zabalit do pytlíku a umístit poblíž postele nebo pod polštář.

Rozmarýn

Rozmarýn byste asi na tomto seznamu nečekali. Pravdou ale je, že může pomoci od stresu, který pociťujete z následujícího dne. Pokud se v noci vzbudíte a přemýšlíte o tom, co vás čeká tak intenzívně, že nemůžete znovu usnout, přichází prostor pro rozmarýn. Jednoduše k němu přičichněte nebo si jej dejte do blízkosti postele. Jeho vůně dokáže prý ulevit i od nočních můr.

Dubové listy

Dubové listy mají mnohé přínosy pro lidské zdraví. Tak například mohou pomoci s vysokým krevním tlakem. Stačí několik minut před spaním umístit několik dubových listů do své blízkosti. I to může pomoci usnout.

Březové listy

Také bříza a její větvičky přináší zdravotní výhody. Několik zlomených větviček umístěte do bavlnového pytlíku a položte na ně hlavu. Můžete se tak zbavit migrény, což může pomoci usnout. Dětem, které se v noci hodně potí, se doporučuje dát pod prostěradlo březové listí.

Zdroje info:

https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/6-bylinek-ktere-vam-navrati-klidny-spanek

https://styl.interia.pl/zdrowie/news-ziola-ktore-zapewniaja-zdrowy-sen,nId,5458050

Foto: Pixabay