Naučte se způsob, kterým jednoduše zpracujete bylinky

Bylinky sušené

Naše zahrady voní po bylinkách, na které se každý rok těšíme. Pokud jich máte víc, než využijete, podívejte se na naše řešení, jak s bylinkami zacházet, abyste je mohli využívat po celý rok, a to nejen v kuchyni, ale i na toaletě nebo v obývacím pokoji.

Kdy a jak můžete začít sbírat bylinky?

Sbírejte listy bylinek těsně předtím, než začnou kvést. Květy bylinek (například levandule) sbírejte až po jejich úplném otevření. To je právě ta doba, kdy jsou nejsilněji a nejvíce voní. Nejlepší je začít sbírat ráno, dokud rosa neuschne.

Sušení bylin:

  • Zavěšení ve svazcích na suchém, větrném a chladném místě mimo dosah slunečního světla. Bylinky s dlouhými stonky jsou v tomto případě ideální.
  • Na volné ploše, jako je vyložený plech papírem, na který se bylinky rozloží zcela volně
  • Umělé sušení v sušičce nebo na sporáku na nejmenším nastavení. Do sušičky musíte vložit vložku, aby se bylinky nepropadaly do nižších pater, ale záleží na tom, jaký máte model.
Foto: Pixabay

Bylinky skladujte ve skleněné, dobře uzavíratelné nádobě na tmavém místě. Sáhněte po nich, kdykoli si potřebujete udělat chutný čaj nebo je využít k vaření.

Voňavá bylinková sůl

Dokonale voňavou bylinkovou sůl lze využít jak v kuchyni při kulinářských experimentech, tak v koupelně pro relaxační chvíle. Záleží jen na vás. Budete si také moci vybrat pouze jeden druh bylinky pro vytvoření soli nebo si vytvořit směs. Sušené bylinky lze rovněž použít, ale s čerstvými bylinkami vždy vytvoříte mnohem voňavější produkt.

  • Oddělte bylinky od stonků a nasekejte je najemno. Použít můžete klasický nůž (ale ostrý), hmoždíř nebo mixér.
  • K bylinkám přidejte himálajskou sůl a vše zapracujte dohromady. Smíchejte nebo rozmixujte úplně – tak, aby si sůl zachovala svou hrubost.
  • Rozprostřete sůl a bylinky na rovnou plochu a nechte směs proschnout při pokojové teplotě.
  • Jakmile jsou bylinky suché, vložte je do skleněné, znovu uzavíratelné nádoby, kde bylinky vydrží i několik měsíců.

Po domácku vyrobené maceráty

Maceráty lze využít například k vytvoření domácího make-upu, k masážím, péči a výživě pokožky po sprchování nebo koupeli. Kouzlo macerátů spočívá ve směsi bylinek v oleji, které jim dodávají vůni i hojivé vlastnosti. K maceraci lze využít jak sušené, tak čerstvé bylinky!

  • Pokaždé pečlivě omyjte nádobu, kterou chcete použít. Stejně postupujte i u nástrojů, které během přípravy budete využívat
  • Do džbánu nasypte bylinky a zalijte je kvalitním olejem – smíchejte bylinky a olej tak, aby se obě přísady spojily.
  • Směs skladujte v nádobě při pokojové teplotě a mimo dosah denního světla. Některé maceráty však denní světlo vyžadují – záleží tedy na tom, jaké bylinky používáte.
  • Směs necháte přibližně 3 až 4 týdny v klidu odpočívat, přičemž každý den musíte směs potřepávat, aby se bylinky a olej opravdu smísily.
  • Macerát přeceďte a poté olej přelijte do uzavíratelné skleněné láhve.
Bylinný macerát
Foto: Pixabay

Domácí bylinné svíčky

V létě jsou nejlepší svíčky z citronely, které odpuzují nevítané škůdce, ale během podzimu a v zimě jistě rádi oceníte svíčky, které zaženou chlad a navodí pozitivní atmosféru. A kromě toho jsou sušené bylinky ideálním domácím doplňkem jako dekorace.

Pokud toužíte po vlastní svíčce, přidejte do sójového vosku esenciální olej a pro ozdobu trochu bylinek. Lehce rozprostřete kousky bylinek po vosku tak, aby nebyly blízko knotu. Přeci jen je třeba dbát na bezpečnost!

Zdroje info: ireceptar.cz, herbarka.cz

Náhledové foto: Pixabay