Tvarování baobabu vám může přinést duševní pohodu

Baobab

Baobab prstnatý (Adansonia digitata) je strom, který je opravdu mohutný. Dosahuje obrovských rozměrů. Dobrou zprávou je, že se dá vypěstovat také u nás. Bohužel se nejedná o mrazuvzdorný strom, takže jej budeme pěstovat v nádobách. To znamená, že nedosáhne tak úctyhodných rozměrů. Můžeme jej použít podobně jako bonsaj – k různému tvarování, což nám může přinést duševní pohodu.

Co je baobab?

Tento strom náleží do čeledi bombakovitých (bavlníkovitých), což je nepříliš rozsáhlá čeleď. Ve skutečnosti do ní patří pouze několik málo rostlin. Svůj původ má na pevninské části Afriky, odtud se ale rozšířil také na Madagaskar, Zanzibar, Indii a Srí Lanku. Pro baobab (ale také ostatní členy čeledi bombakovitých) je typický mohutný kmen, který má vysoko posazenou korunu. Tvoří ji silné větve, které jsou ale krátké. Baobab je sice odolná rostlina, která zvládá velké teplotní rozdíly přes den a v noci, s mrazem si ale neporadí. Proto ji pěstujeme jako pokojovou rostlinu. V létě ji ale můžete vynést ven.

Baobab

Foto: Pixabay

Tvarování baobabu

Pokud se rozhodnete pro tvarování baobabu, může to mít stejné duševní účinky, jako tvarování bonsaje. Je to dlouhodobá činnost, která vás učí trpělivosti. Současně při ní můžete meditovat a dosahovat tak duševní pohody. Vidět růst nějakou rostlinu pod rukama je velice prospěšné. Díky tvarování baobabu tak můžete vidět přímé výsledky své práce, což se s ostatními rostlinami, které pěstujete, nemusí podařit. Navíc bude mít váš strom jedinečný tvar.

Originální tvar baobabu

Mladá rostlinka má poněkud slabý kmínek. Aby posílil, je zapotřebí pravidelného prořezávání, i když nepříliš silného. Malý baobab obvykle příliš rozvětvené koruny nedosahuje. Pokud budete chtít tvarovat i korunu, můžete tak také učinit vhodným řezem. Pamatujte si, že řez je lépe provádět málo, ale častěji, než více větví najednou.

Zdroj: https://www.osiva-semena.cz/blog/139_africke-baobaby-ze-semen.html

Foto: Pixabay