Trampolína není nevinná zábava. Úrazy z ní jsou často velmi ošklivé

V zahradách u rodinných domů rostou jako houby po dešti. Řeč je o trampolínách, oblíbené to zábavě dětí. Jedni ji vychvalují, druzí se k nim otáčejí zády. Neradi ji vidí zejména záchranáři, kteří musejí řešit následky špatných doskoků. Jak to s trampolínou vlastně je?

Z historie trampolíny

Historie trampolíny sahá až někam do středověku, kdy lidé používali k nácviku akrobatických kousků různě pružná prkna. První skutečné trampolíny měli Inuité, jež je vyráběli z kůže mrožů. Poměrně velký boom toto tělocvičné nářadí zažilo před druhou světovou válkou a pak během ní, kdy se používalo k nácviku pilotů. V současné době patří trampolína mezi populární dětskou zábavu, zároveň však se skoky na ní řadí do gymnastiky a od roku 2000 jsou součástí letních olympijských her.

Z čeho se trampolína vyrábí?

Pro výrobu skákací plochy se dnes používají polypropylénová vlákna a pružení mají na starosti ocelové pružiny. Aby bylo skákání na trampolíně pro děti bezpečné, měly by tyto pružiny být zakryté. Jinak hrozí vážné úrazy, o nichž by záchranáři mohli vyprávět. Rodiče by měli vsadit na certifikované produkty, které jsou sice dražší, ale nabízejí lepší kvalitu i větší bezpečnost. Vhodná je také bezpečnostní síť, která nedovolí při skoku se dostat mimo skákací plochu.

Skákání na trampolíně. Foto: Unsplash

Na co si dát u skákání na trampolíně pozor

Nikdy nenechávejte děti na trampolíně bez dozoru. Zvlášť nebezpečné je to, když se dítě dostane pod skákací plochu ve chvíli, na ní zrovna někdo skáče. Dochází pak k tragédiím. Skákání na trampolíně vypadá jako nevinná zábava, ale úrazy jsou z ní často závažné. Nejčastěji se jedná o zlomeniny rukou v oblasti lokte nebo zápěstí, dochází však i ke zranění nohou, hlavy či krční páteře. Poměrně běžná i bolestivá náplň kyčelního kloubu, která se musí léčit, aby se předešlo komplikacím v budoucnosti. To se týká také bolesti kolene. Pokud si dítě po skákání na trampolíně na toto stěžuje, je vhodné se obrátit na lékaře.

Rodiče by si také měli pohlídat, kde trampolína stojí. Nevhodný je nerovný a členitý povrch, místo poblíž skalky a kamenů. Na trampolíně by zároveň neměli skákat dospělí a děti.

Zdroj info: Trampolíny nesnášíme, říkají záchranáři – Pardubický deník (denik.cz)

Trampolína. Náhledové foto: Unsplash

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.