Rakovina tlustého střeva: nebezpečí, které se týká také žen

Bolesti břicha

Rakovina tlustého střeva je vážné onemocnění, které se týká jak mužů, tak i žen. U žen bývají ale příznaky připisovány spíše gynekologickým obtížím, a proto zůstává nemoc neléčená. A přitom u téměř každé rakoviny jde o čas. Čím dříve zakročíte, tím vyšší je vaše šance na uzdravení. Ačkoli si všeobecně lidé myslí, že jde o onemocnění, které se týká především mužů, není tomu tak. Počet pacientů je přibližně stejný pro ženy i muže.

Jak rakovina vzniká?

Kolorektální karcinom je označení, které se používá pro všechny typy rakoviny vyskytující se v tlustém střevu a konečníku. V těchto oblastech vznikají abnormální výrůstky nebo polypy. Většina z nich je benigní (nezhoubné). V raných fázích obvykle lidé nepociťují žádné příznaky. Díky tomu má nemoc čas rozrůst se. V okamžiku, kdy pacient zaznamenává nepohodlí, je už rakovina rozvinutá. To však neznamená, že zde již není šance na uzdravení.

Střeva

Foto: Pixabay

Anémie

Anémie je nedostatek červených krvinek. Jedná se o jedno z nejčasnějších příznaků, které se u rakoviny tlustého střeva projevuje ve formě vnitřního krvácení. U žen je tento problém o něco složitější, protože v některých případech ženy zaměnily toto krvácení s menstruačním krvácením a problém dále neřešily. Některé ženy tento problém mohou řešit pomocí doplňků stravy (železo). Pokud ale problém nemizí, pravděpodobně se skutečně jedná o anémii, kterou je potřeba konzultovat s lékařem.

Rektální krvácení

Rektální krvácení by rozhodně mělo vzbudit vaši pozornost. Nejedná se o běžný stav. Někdy jsou na vině hemoroidy (cévní onemocnění v oblasti konečníku), jindy může jít o rakovinu tlustého střeva (nebo dokonce o obě onemocnění najednou), ale i jiná onemocnění. V každém případě je třeba řešit situaci s lékařem.

Neobvyklé vyprazdňování

Častá stolice, průjem, zácpa, časté vyprazdňování (4x za den nebo i více) nebo tenká stolice mohou být příznakem, že se ve vašich útrobách děje něco neobvyklého. Právě tenká stolice je obvykle příznakem toho, že něco brání průchodu střev – může se jednat právě o nádor.

Křeče nebo bolesti břicha

Někdy může jít o banální problém, jindy o závažné onemocnění. V případě žen je možné tyto problémy připisovat také menstruaci. Pokud však víte, že křeče ani bolest břicha nesouvisí s vaším cyklem, nebo se jedná o zcela novou bolest, je zapotřebí navštívit lékaře. Mezi další přehlížené příznaky patří únava nebo nevysvětlitelný úbytek na váze.

Zdroj: https://www.thehealthy.com/cancer/colorectal-cancer/signs-of-colon-cancer-in-women/

Foto: Pixabay