To je ale vedro! Co pomůže proti pocení?

Pocení

Každé léto to samé – rekordní vedra. Někdy je to fajn. Když máte dovolenou a čas trávíte s rodinou u vody. Horší je to pro běžný každodenní žití. Chození do práce, školy, práce okolo domu. Nadměrně se potíme a není to příjemné. Co proti tomu? Existují moderní formu boje proti potu i zaručené staré „babské“ rady, které vždy pomohou a vycházejí z přírody i zkušeností. Pojďte se podívat, jak správně proti pocení bojovat.

Chlorid hlinitý i radikálnější metody

Prvním pojem pod sebou skrývá všem známé deodoranty a antiperspiranty. Používá je asi většina lidí. Přitom nesmíme zapomenout, že deodoranty, jako takové, s pocením nic neudělají. Při jeho účinku jde pouze o překrytí zápachu, který má právě vyprodukovaný pot na svědomí. Antiperspiranty – ty už jsou tu proto, aby pocení zabraňovaly. Do složení se používají hliníkové soli. Zejména tedy chlorid hlinitý, který uzavírají horní části potních žláz a tak eliminují tvorbu potu. Existují však i radikálnější metody, jak se zbavit pocení. Jde například o elektrickou koupel, kdy je do potních žláz přenášen elektrický proud, zatímco jste ponořeni. Dále také přetnutí nervů, které zásobují potní žlázy impulsy. Ovšem tady se již dostáváme do velmi nebezpečných zákroků, které obvykle skrývají některé komplikace. Předchozí tip s koupelí zase bývá méně účinný.

Botox

Pokud tedy ale již mluvíme o podobných zákrocích, nejlepším z hlediska efektivity i bezpečnosti je aplikace botulotoxinu k potním žlázám. Nejčastěji se tak děje v případě podpaží. Dále také dlaně či chodidla. Zákrok se provádí s lokální anestezií a to tak, že se botulotoxin (jedna z nejjedovatějších látek) aplikuje malou jehličkou do povrchu pokožky. Trvá to asi minut a jde o ambulantní zákrok. Po zákroku je důležité nevystavovat se situacím, které by měli za následek silné pocení. Například návštěva sauny. Účinku se pak můžete dočkat po 2 až 10 dnech. Těšit se z něj můžete pak i 12 měsíců. Záleží to však individuálně na každém případě.

Co na pocení příroda?

Řekne vám dvě slova – ocet a šalvěj. Jablečný ocet totiž působí, jako přírodní antiperspirant. Stačí nanesení pár kapek do podpaží či na jiné potící se partie a výsledek se dostaví. Šalvěj zase funguje na principu koupele. Koupel v šalvěji je totiž asi nejsilnější zbraň, kterou nám příroda podává. Stačí 6 hrstí bylinek a dva litry horké vody. Nechte asi 10 minut a poté sceďte a tekutiny si vlijte do vaší lázně

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.