Streptokokové infekce: problém těch nejmenších i seniorů

Probuzení

Streptococcus pyogenes je bakterie, jejichž jediným hostitelem je člověk. Infekce, které dokáže způsobit, jsou nebezpečné v každém věku, zejména pak ale u dětí do 1 roku a seniorů. Mezi nejčastěji používané léky patří penicilin. Navzdory tomu, že na tyto infekce existuje poměrně účinná léčba, jsou každý rok zaznamenávány statisíce úmrtí ročně. Streptokoky jsou citlivé na změny pH a působení dezinfekčních prostředků.

Nakažení streptokoky

Streptococcus pyogenes kolonizuje zejména lidskou kůži a horní cesty dýchací. Najít jej ale můžeme také v okolí řitního otvoru a v oblasti vagíny. Nakazit se můžete několika způsoby. Tím prvním je kapénkově v uzavřených prostorech s velkým množstvím lidí nebo prostřednictvím nakažených předmětů. Také přímý kontakt se sekrety z nosu a krku nakažené osoby či kontakt s infikovanými ranami pacienta.

Seniorka

Foto: Pixabay

Rizikové skupiny

Kromě lidí, u kterých imunitní systém nefunguje na 100 %, jako jsou právě děti do 1 roku a senioři, patří do rizikové skupiny ještě další: lidé s chronickým onemocněním, onkologičtí pacienti, lidé užívající kortikosteroidy či imunosupresiva. Infekce streptokokem se může projevovat po celý rok, největší výskyt je ale hlášen v období od prosince do dubna.

Příznaky nakažení

Mezi nejčastější projevy tohoto onemocnění patří bolesti břicha, nevolnost a zvracení, vysoká horečka, silná bolest v krku, otok v krku, potíže s polykáním, ekchymóza na patře a mandlích, zvětšené krční lymfatické uzliny. Nejvíce citlivé jsou streptokoky na penicilin, takže ten se nejčastěji používá jako lék. Některé osoby jej ale nemohou kvůli alergii užívat, a proto je zapotřebí přistoupit na jiný způsob léčby – zejména prostřednictvím antibiotik. Na českém trhu ale existují vakcíny, kterou mohou pomoci předejít tomuto onemocnění.

Zdroj: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/dziecko/czy-zakazenia-paciorkowcami-sa-grozne-dla-czlowieka/

Foto: Pikwizard