Nová antivirotika a žvýkačky jako nástroj v boji s covidem

Léky

Farmaceutické firmy se snaží vyvinout nejrůznější prostředky, kterými by bylo možné omezit šíření koronaviru či usnadnit léčbu nakažených jedinců. Setkáváme se tak se zprávami, které nám sdělují, že byla vyvinuta nejrůznější antivirotika ve formě pilulek, která by měla mít vliv na léčbu i průběh onemocnění. Kromě pilulek se objevily i informace například o žvýkačkách, které by měly eliminovat šíření viru.

První léky proti covidu vypadají nadějně

Vznik nového léku, který by mohl být podáván i v domácím prostředí, je v aktuální situaci zřejmě dobrou zprávou. Vědci se snaží vyvinout účinné antivirotikum, které by díky domácímu použití mohlo ulevit tlaku v nemocnicích. Otázka však stále visí nad skutečnou účinností a případnými nežádoucími účinky. Tyto léky zřejmě nebudou úplně vhodné pro všechny typy pacientů. Pokud by ovšem jejich účinnost byla taková, že by skutečně nemocnicím klesl počet hospitalizovaných pacientů ve velmi vážném stavu, rozhodně by se staly vhodnou volbou.

V současné době jsou vyvinuty pilulky od několika výrobců a léková agentura prozatím jeden uvolnila. Otázkou zůstává, kdy se dostane do České republiky. Ve vyjádření EMA je uvedeno, že pilulka pro léčení covidu dokáže výrazně snížit riziko úmrtí a hospitalizace u nakažených jedinců. Také uvedla, kterým pacientům je možné tento lék podat a doporučila jeho aplikaci do 5 dnů od počátečních příznaků onemocnění.

 

ŽvýkačkaFoto: Pixabay

 

Žvýkačky, které zabrání šíření koronaviru? Žádný vtip, ale realita!

V USA byla vědci vyvinuta také speciální žvýkačka, která obsahuje určité enzymy. Ty dokáží prokazatelně snížit tzv. virovou nálož ve slinách nakaženého člověka. Během zkoumání žvýkačky a nejrůznějších testů přišli vědci na to, že tato žvýkačka dokáže snížit přítomnost viru až o 95 %.

Na první pohled či při žvýkání rozdíl nepoznáte. Žvýkačka má údajně chuť i konzistenci prakticky stejnou jako běžné produkty, na které jsme zvyklí. Její výhodou tak může být dlouhá trvanlivost a skutečnost, že jednoduchým způsobem dokáže omezit šíření viru například při mluvení nebo kašlání.

 

 

Zdroje info: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ema-schvalila-lek-na-lecbu-covidu-19-pro-dospele-181045¨

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/pfizer-antivirotikum-pilulka-covid-19.A211105_162232_zahranicni_kuka

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vedci-otestovali-zvykacku-ktera-snizuje-mnozstvi-koronaviru-ve-slinach/2122340

 

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.