Sluneční brýle v zimě: Nezbytná výbava nejen na hory

Teplá bunda, vlněná čepice, šála a kožené rukavicekožené rukavice jsou běžnou výbavou v chladném zimním počasí. Málokoho možná ale napadne, že by i v zimě měl nosit sluneční brýle. Proč je to důležité?

Sněžná slepota

Víte, že sluneční paprsky mohou být v zimním čase nebezpečnější než v létě? Na vině je nižší poloha Slunce na obloze a také sníh. Kvůli tomu je koncentrace slunečních paprsků větší. Čerstvě napadaný sníh paprsky zvyšuje hladinu UV záření dokonce až o 90 %. Je to podstatný rozdíl oproti zelenému trávníku, který odráží jen 3 % slunečních paprsků. Uvědomit by si to měli zejména návštěvníci hor.

Úměrně s nadmořskou výškou roste také síla UV záření. Nezřídka pak dochází ke sněžné slepotě. Vlivem ostrých slunečních paprsků dochází ke spálení měkkých tkání v oku, při otevření oka se objevuje nepříjemná bolest, člověk je světloplachý až téměř slepý. Problémy většinou samy odezní, jen v několika případech je třeba vyhledat lékaře.

Suché a podrážděné oči

Mráz, studený vzduch a vítr dokážou oči v zimě pořádně potrápit. Vlivem těchto povětrnostních podmínek vzniká pocit suchých očí, které jsou začervenalé, často slzí a projevuje se také únava zraku. Je zajímavé, že náchylnější jsou na to nositelé kontaktních čoček. I zde mohou být nápomocné sluneční brýle.

Když jsou oči namáhané, může se pak objevit bolesti hlavy. V šeru reagují oči rozšířením zorniček. Je-li ale jasné zimní slunečné počasí, zornice nemohou účinně korigovat expozici světla. Možná to znáte i z vlastní zkušenosti, že pak mžouráte a různě se snažíte uhýbat před ostrými slunečními paprsky. Všeho moc škodí i v tomto případě.

Foto: Pixabay

Sluneční brýle v hlavní roli

Na návštěvu hor byste měli s sebou přibalit také sportovní sluneční brýle. Jejich výhodou je to, že zakrývají oči po celém obvodu, takže chrání zrak nejen před světlem, ale také nepříznivými povětrnostními vlivy, jako je ostrý vítr a chlad. Na provozování zimních sportů vybírejte sluneční brýle se skly zbarvenými do odstínu hnědé, jantarové nebo žluté, protože zvyšují kontrast. Šedě zbarvená brýlová skla snižují intenzitu světla a hodí se do jasného počasí.

Zdroj info: https://www.grandoptical.cz/blog/detail/211_142-jak-si-spravne-chranit-oci-pred-sluncem-s-dioptriemi-i-bez

Náhledové foto: Pixabay

 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.